Ile trwa sezon motocyklowy? Sprawdź, kiedy rozpoczęcie i zakończenie

calendar
piknik motocyklowy na rozpoczęcie sezonu

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego, podobnie jak jego zakończenie, zazwyczaj nie ma jednej daty. Pomimo tego motocykliści zawsze zastanawiają się, kiedy już można wyjechać na drogę. Są też tacy, dla których sezon motocyklowy trwa przez cały rok. Jeżeli jednak masz wątpliwości co do tego, kiedy jest odpowiedni czas na wyciągnięcie motocykla z zimowego snu, to pomożemy Ci je rozwiać.

W naszej szerokości geograficznej różnice pomiędzy porami roku są bardzo wyraźne. Doskonale widać różnice pomiędzy nimi, choć zimy bywają krótsze i łaskawsze. W lepszej sytuacji są motocykliści np. z Hiszpanii lub Włoch, gdzie sezon motocyklowy trwa cały rok. Oczywiście niektórzy motocykliści widzą plusy takiej sytuacji, ponieważ dzięki temu są organizowane zloty motocyklowe na rozpoczęcie sezonu motocyklowego i jego zakończenie.

Jak długo trwa sezon motocyklowy?

Jeżeli spojrzysz np. na ilość dostawców jedzenia na ulicach, którzy jeżdżą na skuterach, to możesz dojść do wniosku, że sezon motocyklowy trwa cały rok. Niektórzy motocykliści właśnie tak uważają i działają w myśl powiedzenia „Nie ma złej pogody, są tylko źle przygotowani motocykliści”. 

Zazwyczaj pierwsi fani jednośladów wyjeżdżają na drogi, kiedy temperatura powietrza zaczyna przekraczać 10 stopni Celsjusza. Dlatego rozpoczęcie sezonu motocyklowego 2024 moglibyśmy datować już na końcówkę lutego. Zakończenie sezonu motocyklowego to również ruchoma kwestia, ponieważ np. w 2023 r. jeszcze w listopadzie była świetna pogoda nawet dla tych, którzy nie przepadają za jazdą w zimne dni.

Rozpoczęcie sezonu motocyklowego

Jeżeli rozpoczynasz sezon wraz z pierwszymi ciepłymi dniami, to musisz pamiętać, że na drogach zalega dużo brudu i piasku po opadach śniegu. Dlatego jedni uważają, że warto poczekać, a inni, że można wyjechać, ale trzeba uważać. Musisz również pamiętać o tym, że zimowa przerwa nie służy technice jazdy, więc pierwsze kilometry warto pokonać z rozmysłem, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze. Kierowcy samochodów też jeszcze nie są przyzwyczajeni do powrotu motocyklistów, więc rzadziej będą spoglądać w lusterka przy wykonywaniu manewrów. 

Często można odnieść wrażenie, że początek sezonu motocyklowego określany datami dużych imprez to znak dla kierowców samochodów, że jednoślady wróciły na drogi i trzeba uważać. Pamiętaj też, że jeśli masz swoje ulubione trasy i od razu chcesz na nie wyjechać, to nawet znając każdy kamień, możesz być zaskoczony przez dziurę, która powstała po zimie. Dlatego nie rozwijaj zbyt dużych prędkości.

Przeczytaj także:  Planowanie trasy motocyklowej – 6 aplikacji, które warto sprawdzić

Przygotowanie motocykla do sezonu

Jak przygotować motocykl do sezonu? Jeżeli wykonałeś serwis przed zimą lub jesteś tak bardzo głodny jazdy, że nie chcesz czekać na miejsce w warsztacie i od razu wyjechać, to oczywiście możesz wyciągnąć motocykl z garażu. Żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, koniecznie sprawdź działanie świateł i układu hamulcowego. Jeżeli Twój jednoślad ma napęd na łańcuch, to o czyszczeniu i smarowaniu łańcucha po zimie chyba nie musimy wspominać. Odwiedź też najbliższą stację benzynową, skontroluj ciśnienie w oponach i w razie potrzeby je uzupełnij. To zwiększa szanse, że pierwsza przejażdżka będzie bezpieczna, w końcu jeżdżenie na jednośladach ma być przyjemnością.

Jak bezpiecznie rozpocząć sezon?

Równie ważne, jak przygotowanie motocykla jest też Twoje przygotowanie jako motocyklisty. Nawet jeśli świeci słońce, to pamiętaj, że temperatury są jeszcze niskie, więc koniecznie zadbaj o swój komfort termiczny. Dlatego ubierz się tak, jak podczas ostatnich jesiennych przejażdżek – bielizna termoaktywna, ocieplane spodnie motocyklowe i kurtka, kominiarka pod kask, długie rękawice itp. Dobrym pomysłem jest również dbanie o kondycję fizyczną, a więc chodzenie zimą na siłownię, jazda na rowerze lub bieganie. Dzięki temu będzie Ci się płynniej prowadziło motocykl po zimowej przerwie.

początek sezonu motocyklowego

Zakończenie sezonu motocyklowego

Zakończenie sezonu motocyklowego to również kwestia indywidualna, ponieważ są tacy, którzy jeżdżą motocyklem nawet w temperaturach poniżej 0 stopni. Uważają, że wystarczy założyć grubszą kurtkę i odzież termoaktywną, chroniącą ciało przed chłodem i można w ten sposób przejeździć cały rok, nawet jeśli pogodzie towarzyszą nieprzyjemny wiatr i opady deszczu. 

Niektórzy rezygnują z jazdy już na przełomie września i października, a więc kiedy nadchodzi kalendarzowa jesień. Jednak większość motocyklistów sugeruje się po prostu datami wydarzeń organizowanych na zakończenie sezonu motocyklowego lub znajomością swoich umiejętności i odpornością na niskie temperatury. Jeżeli masz wątpliwości, kiedy powinieneś rozpocząć lub zakończyć sezon, to warto zapytać doświadczonych motocyklistów i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Jazda motocyklem jesienią i zimą – warto wiedzieć

Jak przedłużyć sezon motocyklowy? Skoro nie ma konkretnej daty wskazującej na rozpoczęcie sezonu motocyklowego, to podobnie jest z jego zakończeniem. Kup ciepłą odzież, dobrą bieliznę termoaktywną, letnie rękawice zamień na ciepłe, a jeśli masz taką możliwość, to wyposaż motocykl w podgrzewane manetki i ogrzewaną kanapę. W przypadku skuterów dobrym pomysłem jest zakup koca i mufek, które zapewnią ochronę przed wiatrem, gdy nadejdzie jesień.

Jak przygotować motocykl do zimowania?

Jazda motocyklem to również obowiązki. Kiedy już nadejdzie czas rozstania i postanowisz schować moto do garażu, to pomyśl o tym, żeby najpierw udać się z nim na serwis. Jesienią są mniejsze kolejki, więc kiedy zlecisz wykonanie odpowiednich czynności zanim nadejdzie zima, to z nadejściem pierwszych ciepłych dni będziesz myśleć tylko o jeździe na swoim jednośladzie, zamiast martwić się o miejsce w kolejce na przegląd.

Przeczytaj także:  Motocykl turystyczny – czym się wyróżnia i jaki kupić? 5 najlepszych modeli na początek

Zimowanie to dla wielu skomplikowany temat. W idealnym scenariuszu najlepiej przechowywać moto w ogrzewanym garażu, ale oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Niska temperatura jest szkodliwa w szczególności dla akumulatora. Dlatego parkując w garażu, warto podpiąć go pod cyfrową ładowarkę akumulatora, która będzie podtrzymywała odpowiedni poziom ładowania. Jeśli motocykl stoi pod chmurką, zabierz akumulator do domu. Niezależnie od warunków, kup dobry pokrowiec motocyklowy. Zbiornik paliwa powinien być uzupełniony co najmniej w 3/4. Dobrym pomysłem jest też postawienie jednośladu na stojakach motocyklowych, dzięki którym nie odkształcą się opony.

Podsumowanie

Data rozpoczęcia sezonu motocyklowego i moment jego zakończenia są dla każdego kwestią indywidualną. Najważniejsze jest to, żeby czuć się na swoim jednośladzie pewnie, dlatego jedni mogą jeździć cały rok, a inni jeszcze wiosną potrafią twierdzić, że jest dla nich za zimno. Są tacy, którzy jeżdżą tylko latem i twardziele, którym zima niestraszna. Ostatecznie wszystko zależy od Twoich preferencji i umiejętności. Oczywiście najlepsze do jazdy jest lato, kiedy pogodzie towarzyszy brak opadów atmosferycznych. Rytm Twojego sezonu może również wyznaczać kalendarz zlotów motocyklowych.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl

Powiązane artykuły
Komunikacja na motocyklu – jakie są najpopularniejsze gesty motocyklistów?
Motocyklista komunikuje się za pomocą gestów

Jazda na motocyklu to nie tylko sposób poruszania się od punktu A do B. Motocykliści tworzą subkulturę, która przez lata Read more

Mocowanie kamery do kasku motocyklowego i nie tylko. Jakie są możliwości montażu?
Kierowca motocykla jedzie z kamerą zamocowaną do kasku

Nowoczesne kamery pozwalają na zarejestrowanie Twojej podróży na jednośladzie. Dzięki niej możesz nagrać niesamowitą trasę, wybronić się od niesłusznego mandatu Read more

Motocykl turystyczny – czym się wyróżnia i jaki kupić? 5 najlepszych modeli na początek
jaki motocykl turystyczny wybrać

Wybierz najlepszy motocykl turystyczny, który sprawdzi się podczas poszukiwań silniejszych wrażeń. Niezależnie od tego, czy będzie to wakacyjna podróż, weekendowa Read more

Jak skompletować strój na motocykl szosowo-turystyczny? Wybieramy zestaw
motocyklista na szosie

Motocykle szosowo-turystyczne cieszą się dużą popularnością. Pozwalają wygodnie załatwić sprawy na mieście, by zaraz potem wybrać się na przygodę życia. Read more

Autor wpisu

user avatar

Wojciech Grzesiak

Od wielu lat związany z mediami i branżą motocyklową. Prywatnie miłośnik włoskiej motoryzacji, włoskich kolarzówek i włoskiej kuchni.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię!

Jesteś 1 osobą, która oceniła artykuł jako pomocny.

Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *