Relacja motocyklistów z latem bywa skomplikowana. Słoneczna pogoda i bezchmurne niebo to idealne warunki do jazdy motocyklem. Z drugiej strony pojawia się problem ze znalezieniem odzieży, która zapewni zarówno wysoki poziom ochrony, jak i odpowiednią wentylację. Jednym z popularnych rozwiązań wśród motocyklistów jest stosowanie zbroi motocyklowej.
Latem większość motocyklistów ubiera meshowe kurtki, spodnie tekstylne lub perforowaną skórę. Jednak coraz więcej osób szuka innych opcji, takich jak koszule i bluzy z podszyciem z Kevlaru. Problem z Kevlarem jest taki, że nie przepuszcza on powietrza, więc w gorące dni będzie ci bardzo ciepło. Dlatego coraz bardziej popularne stają się zbroje motocyklowe, chociaż opinie na ich temat są podzielone.
Czym jest zbroja motocyklowa i jaką pełni funkcję?
Zbroja motocyklowa to zestaw ochraniaczy na górne partie ciała połączony elastycznym i przewiewnym materiałem. Panuje przekonanie, że zbroje motocyklowe nadają się tylko do jazdy w trudnym terenie na motocyklach cross i enduro. Zawierają ochraniacze na barki, łokcie, klatkę piersiową i plecy. Istnieje również pojęcie „buzera” – to uproszczona wersja zbroi, chroniąca tylko plecy i klatkę piersiową.
Jakie cechy powinna mieć bezpieczna zbroja motocyklowa?
Bezpieczeństwo zbroi motocyklowej można rozumieć na kilka sposobów. Pierwszy z nich to materiał, z jakiego wykonana jest siatka, na której trzymają się ochraniacze. W wielu poradnikach spotkasz się z opinią, że zbroje i buzery nadają się tylko do jazdy w terenie, ponieważ przy zetknięciu z asfaltem materiał utrzymujący ochraniacze szybko ulegnie zniszczeniu. Po części jest to prawda, ale producenci spostrzegli już trend użytkowania zbroi wśród szosowych motocyklistów i powoli zaczynają oferować produkty, które zapewniają bezpieczeństwo także przy wyższych prędkościach.
Kolejna sprawa to oczywiście certyfikacja PPE. Zbroje i buzery podpadają pod kategorię C dla testowania odzieży motocyklowej pod kątem ochrony przed przetarciami. To oznacza, że materiał, którym połączono ochraniacze, może, ale nie musi być odporny na przetarcie. Tu najważniejszy jest stopień ochrony zapewnianej przez protektory. Wyróżniamy dwa poziomy certyfikacji:
- Level 1 – ochraniacz może przenieść siłę do 18 kN, a maksymalna jednostkowa wynosi 24 kN;
- Level 2 – ochraniacz może przenieść siłę do 9 kN, a maksymalna jednostkowa wynosi 12 kN.
Wynika z tego, że najlepszą ochronę zapewniają protektory poziomu drugiego. Przy wyborze zbroi ważne jest też dopasowanie jej do Twojego stylu jazdy.
Zbroja motocyklowa na lato – propozycje RRmoto
Skoro już wyjaśniliśmy Ci, jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa w przypadku zbroi motocyklowych, to teraz czas zajrzeć do naszego przepastnego magazynu i pokazać Ci kilka propozycji, które sprawdzą się latem. Większość z nich jest jednak odpowiednia przede wszystkim do jazdy miejskiej, gdzie prędkości są zazwyczaj znacznie niższe niż na trasie. Wybierając się w dalszą podróż, lepiej postaw na meshową lub dobrze wentylowaną kurtkę.
Richa Force D3O
Zbroja Richa Force D3O to jeden z najlepszych wyborów, jeśli chcesz kupić zbroję do jazdy po asfalcie. Ochraniacze D3O ramion, łokci i pleców zostały połączone elastycznym, odpornym na ścieranie i oddychającym materiałem, który nie krępuje ruchów i zapewnia komfort termiczny w upalne dni. Ma kieszeń na opcjonalny ochraniacz klatki piersiowej. Można ją regulować w talii i rękawach. Protektory D3O są zbudowane z molekuł, które pod wpływem uderzenia zagęszczają się, co sprawia, że ochraniacz staje się twardy i pochłania całą siłę.
Leatt 3DF Airfit Hybrid
Zbroja Leatt 3DF Airfit Hybrid łączy bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Ma ochraniacze pleców i klatki piersiowej spełniające wymagania certyfikacji dla poziomu drugiego oraz ochraniacze łokci i barków z certyfikacją dla poziomu pierwszego. Protektory wykonano z miękkiej pianki, która twardnieje pod wpływem uderzenia i pochłania energię. Antybakteryjna tkanina MoistureCool połączona z materiałem AirMesh doskonale pochłania i odprowadza wilgoć. Elastyczne paski i materiał zapewniają doskonałe dopasowanie.
Fox Titan Sport
Trzecia propozycja to zbroja Fox Titan Sport. Protektory pleców, klatki piersiowej, łokci i barków są połączone stretchem, który doskonale przylega i dopasowuje się do ciała. Ochraniacz klatki piersiowej jest dwuczęściowy, co przekłada się na wygodę użytkowania. Ochraniacz pleców można nosić osobno na specjalnych szelkach. Dzięki temu możesz go użyć z innymi kurtkami. Zbroja jest zapinana na zamek błyskawiczny, co ułatwia zakładanie i zdejmowanie.
Podsumowanie
Zbroja motocyklowa z ochraniaczami to bezpieczne rozwiązanie na letnie dni, chociaż w większości przypadków sprawdzi się jedynie w ruchu miejskim, przy niskich prędkościach. Dobre protektory to dopiero połowa sukcesu, ponieważ najlepiej, gdy są połączone materiałem odpornym na ścieranie. Zawsze możesz też wypróbować bluzę lub koszulę motocyklową, która również ma protektory i dodatkowo jest podszyta materiałem odpornym na ścieranie. Czekają tu jednak pewne pułapki, ponieważ np. koszula w całości podszyta Kevlarem nie zapewni odpowiedniej przepuszczalności powietrza i w efekcie nadal będzie Ci ciepło.
–
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl