Motocykle szosowo-turystyczne cieszą się dużą popularnością. Pozwalają wygodnie załatwić sprawy na mieście, by zaraz potem wybrać się na przygodę życia. Żeby jazda była bezpieczna, to potrzebny jest odpowiedni strój, dlatego podpowiemy Ci, co będzie potrzebne i wskażemy konkretne przykłady odzieży łączącej komfort oraz wysoki poziom bezpieczeństwa.
Najpierw należy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaki motocykl nazywamy szosowo-turystycznym. Określenie to dotyczy przede wszystkim maszyn, które są wysokie, obudowane owiewkami i zapewniają pozycję neutralną lub zbliżoną do neutralnej. Przykłady? Yamaha Tracer, Kawasaki Versys, Ducati Multistrada. Niektórzy kwalifikują tu również autostradowych pożeraczy kilometrów – np. Suzuki GSX-S1000GT. Do tej kategorii można też podpiąć luksusowe turystyki, a więc np. Hondę Gold Wing. My pójdziemy tym pierwszym tropem.
Komplet na motocykl turystyczny – co musi zawierać?
Skoro już mamy za sobą niezwykle skomplikowaną kwestię definicji motocykla szosowo-turystycznego, czas na odzież. Na potrzeby tego poradnika przedstawimy Ci zestaw, który sprawdzi się zarówno w podróży, jak i w mieście lub do tzw. jazdy wokół komina.
Kask motocyklowy
Zaczniemy od góry, a więc od kasku. Tutaj najlepiej sprawdzą się kaski integralne oraz szczękowe. W obu przypadkach dobrze, żeby kask miał blendę przeciwsłoneczną i możliwość zamontowania interkomu, jeśli chcesz jeździć z plecakiem lub w grupie.
Kurtka i spodnie motocyklowe
Kolejna kwestia to kurtka motocyklowa. Szukając uniwersalnego rozwiązania, najlepiej sprawdzi się kurtka tekstylna, wyposażona w wypinaną membranę wiatro- i wodoodporną oraz podpinkę ocieplającą. Trójwarstwowa kurtka motocyklowa często pokryje niemal cały sezon przy założeniu, że zaczynasz wczesną wiosną i kończysz wczesną jesienią. Jeśli chodzi o spodnie motocyklowe, to tu zasada jest taka sama. Najlepiej kup model spodni motocyklowych odpowiadający kurtce.
Rękawice
Z rękawicami już nie będzie tak łatwo i jeżeli zamierzasz jeździć w wysokich i niskich temperaturach, to będziesz potrzebować co najmniej dwie pary rękawic. Przewiewne na upalne dni i nieco cieplejsze na chłodną pogodę. Jeśli zamierzasz jeździć w deszczu, to może przydać się jeszcze para z membraną wodoodporną. Na początek wybierz najbardziej uniwersalne rozwiązanie, a więc rękawice o umiarkowanej przewiewności.
Buty motocyklowe
Przyjęło się, że typowo turystyczne buty motocyklowe sięgają za kostkę i oczywiście są wykonane ze skóry. Warto postawić na model z elastycznym panelem z przodu, który pozwoli stopie wygodnie pracować np. podczas zmiany biegów lub obsługi tylnego hamulca. W przypadku butów, w dłuższej perspektywie warto pomyśleć o drugiej parze z membraną wodoodporną.
Bielizna termoaktywna
Ostatni przystanek to bielizna motocyklowa. Najlepiej kupić termoaktywną z długim rękawem, która sprawdzi się zarówno w ciepłe, jak i chłodne dni. Jeśli masz buty z membraną, to warto kupić skarpety termoaktywne. Pod kask możesz założyć kominiarkę, która zapewni higienę i ochroni wyściółkę przed nadmiernym poceniem, a w chłodne dni zapewni komfort termiczny.
Strój na motocykl szosowo-turystyczny – skompletuj go z nami!
Skoro już wiesz, co będzie Ci potrzebne, to teraz przedstawimy Ci konkretny przykład stroju, który naszym zdaniem będzie doskonale nadawał się na motocykl szosowo-turystyczny, pokryje szeroki zakres temperatur i zawiera propozycje ze średniej półki. Znajdziesz tu m.in. kask integralny HJC, buty Shima oraz tekstylne spodnie i kurtkę Rebelhorn.
Kask HJC I71
Na głowę zakładamy kask HJC I71, który oferuje doskonały stosunek jakości do ceny. Skorupa z poliwęglanu, kanałowa wentylacja, panoramiczny wizjer odporny na zarysowania i gotowy do montażu antyparującej wkładki PINLOCK, którą znajdziecie w zestawie oraz kompatybilność z interkomami HJC Smart to tylko część jego zalet. Trzy rozmiary skorupy pozwolą łatwo wybrać odpowiedni rozmiar.
Kurtka Rebelhorn Cubby V
Kurtka tekstylna Rebelhorn Cubby V łączy bezpieczeństwo i całoroczny komfort. Membrana In&Out założona na zewnątrz chroni przed deszczem, a wewnątrz – przed chłodem. Do tego w komplecie jest wypinana podpinka ocieplająca. Latem wystarczy otworzyć ogromne panele wentylacyjne na klatce piersiowej, rękawach i plecach. Podczas wietrznej i chłodnej pogody docenisz wysoki, wypinany kołnierz. W komplecie są protektory levelu 2 na łokciach i barkach. Regulacja w talii, rękawach i biodrach pozwala na doskonałe dopasowanie. Ma też 2 zamki do spięcia ze spodniami.
Spodnie Rebelhorn Cubby V
Do kompletu bierzemy spodnie Rebelhorn Cubby V z podpinką ocieplającą i membraną wodoodporną oraz 6 panelami wentylacyjnymi na udach i nogach. Elastyczne wstawki 4-way stretch dają swobodę ruchów. Wewnętrzna strona nogawek została obszyta materiałem odpornym na wysokie temperatury. W komplecie są ochraniacze kolan i bioder level 2. Opcjonalnie można dokupić ochraniacz kości ogonowej.
Buty Shima Strato WP
Na nogi wkładamy buty Shima Strato WP z membraną NexDry, która jest wodoodporna, ale jednocześnie „oddycha” dzięki mikroporom. Zapięcie ATOP umożliwia szybkie zapięcie buta nawet w rękawicach. Buty są wzmocnione na wysokości palców, kostek i pięt. Panele odblaskowe zwiększają bezpieczeństwo podczas jazdy po zmroku.
Rękawice Held Travel 6.0
Rękawice Held Travel 6.0 to w miarę uniwersalna propozycja. Elastyczne, ale bezpieczne certyfikowane ochraniacze zapewnią bezpieczeństwo. Umieszczona na palcu wskazującym wycieraczka do wizjera sprawdzi się w deszczu. Komfort termiczny zapewnią perforowane panele skórzane i perforacja na ściankach palców. Całość jest wykonana z komfortowej koziej skóry.
Bielizna Redline Outlast
Pod kurtkę i spodnie załóż koszulkę termoaktywną Redline Outlast Mars 2.0 oraz spodnie termoaktywne Redline Outlast Mars 2.0. Jest też wersja damska w postaci koszulki termoaktywnej Redline Outlast Venus 2.0 i spodni termoaktywnych Redline Outlast Venus 2.0. Outlast to materiał termoaktywny, który w zależności od potrzeb zapewnia uczucie ciepła lub lekko schładza ciało. Skutecznie odprowadza pot, więc skóra schładza się wolniej i jednocześnie zmniejsza ciepłotę ciała. Deklarowana temperatura pracy to od -7 do +25 st. C.
Podsumowanie
Jak widzisz, wybór odzieży na motocykl szosowo-turystyczny nie jest dużym wyzwaniem. Najważniejsze to umiejętnie manewrować budżetem i ustalić priorytety. Na pierwszy komplet wybierz coś możliwie najbardziej uniwersalnego, a później sukcesywnie uzupełniaj garderobę o rzeczy z bardziej specjalistycznym zastosowaniem.
–
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.