Rodzaje motocykli – podział i charakterystyka

calendar
różne rodzaje motocykli stojące na ulicy

Kupujesz pierwszy motocykl albo szukasz nowego jednośladu? Na rynku dostępne są różne typy motocykli, a każdy z nich ma inne, charakterystyczne cechy. Niektóre są świetne na dalekie trasy, inne charakteryzują się bardzo dobrą dynamiką, a jeszcze inne – wygodną pozycją w czasie jazdy po mieście. Poznaj najpopularniejsze rodzaje motocykli i wybierz maszynę dla siebie.

Istnieją różne rodzaje motocykli, które sprawdzają się w różnych warunkach. Wszystkie maszyny łączy jedno – za kierownicą musi siedzieć motocyklista posiadający wysokiej jakości kask i strój motocyklowy. Ochrona głowy i ciała jest najważniejsza – niezależnie, czy jeździsz po mieście, drogach publicznych szybkiego ruchu, torach asfaltowych, czy offroad. 

Jakie są najpopularniejsze typy motocykli?

W świecie motocykli wyróżnia się kilka różnych rodzajów maszyn. Te różnią się od siebie mocą, masą, rozmiarami, wyposażeniem oraz przeznaczeniem. Jakie są najpopularniejsze rodzaje motocykli?

Motocykle sportowe

Motocykle sportowe nazywane są często ścigaczami. Używane są najczęściej na torach wyścigowych. Charakteryzują się dużą mocą i bardzo opływową sylwetką (zapewnia to m.in. pakiet owiewek). Ich zaletą jest ciekawy, sportowy wygląd. Do najsłynniejszych marek produkujących sportowe maszyny należą Suzuki, Kawasaki, Ducati czy Honda.

  • Sportowe typy motocykli mają duże silniki (o pojemności przekraczającej 1000 cm3).
  • Ich budowa dostosowana jest do dynamicznego pokonywania zakrętów i dynamicznego przyspieszania na prostych odcinkach drogi.
  • Kierowca jadący motocyklem sportowym musi mieć ciało pochylone nad zbiornikiem paliwa i mocno ugięte w kolanach nogi.

Pozycja kierowcy w czasie jazdy takim typem motocykla jest pochylona, aby zapewnić odpowiednią aerodynamikę i małe opory powietrza, co poprawia osiągi. Utrudnia to jednak wygodne pokonywanie długich dystansów. Kwota za motocykle sportowe jest zróżnicowana – zależy m.in. od pojemności silnika, przebiegu, marki czy wielkości.

Motocykle turystyczne

Motocykle turystyczne doskonale sprawdzają się na dalekich trasach. Motocyklista jedzie w odprężonej pozycji i nie męczy się wielogodzinną jazdą. Modele takich pojazdów posiadają wygodne siedzenie, system ochrony przed wiatrem, ergonomiczną kierownicę oraz sporą przestrzeń bagażową.

Przeczytaj także:  Motocykle sportowe. Najważniejsze cechy i charakterystyka jazdy

Modele turystycznych motocykli takich firm jak Yamaha są bardzo dobrze wyposażone. Posiadają często system ogrzewania i owiewek, wbudowane radio, w pełni zabudowany przód i możliwość zamontowania dodatkowych kufrów.

Dla kogo najlepszy będzie wybór motocykli turystycznych? Przede wszystkim dla osób, które chcą mieć podczas jazdy wygodną pozycję i pełen komfort w każdych warunkach. Cechy charakterystyczne tych motocykli sprawiają, że przejechanie nawet kilku tysięcy kilometrów nie będzie wielkim problemem.

Ciekawym rodzajem pojazdów turystycznych są maszyny typu adventure. Co warto o nich wiedzieć?

  • Łączą one cechy motocykli turystycznych i terenowych.
  • Umożliwiają wygodną jazdę po drogach asfaltowych i terenie.
  • Cechą charakterystyczną jednośladów adventure jest wysokie zawieszenie, wygodne siedzenie oraz terenowe koła.

Producenci najlepszych modeli pojazdów do dalekiej jazdy to m.in. Suzuki, Honda, BMW czy KTM. Motocykl turystyczny należy do najdroższych rodzajów jednośladów.

Enduro i cross

Te rodzaje jednośladów nadają się do wykorzystania głównie na torach offroadowych, poza drogami publicznymi. Motocykle terenowe posiadają zawieszenie ułatwiające poruszanie się po nierównych, często dziurawych trasach, a specjalne koła umożliwiają sprawne wyjechanie z błota czy piasku. Jednoślad offroadowy ma też mocny silnik i bardzo dobrą dynamikę jazdy.

Crossy i enduro mają wiele cech wspólnych, ale tego typu motocykle pod kilkoma względami znacznie się różnią. Przede wszystkim enduro dostosowane są do poruszania się drogami publicznymi. Mają kierunkowskazy, pełne oświetlenie i miejsce na tablicę rejestracyjną. Cross nie ma takiego wyposażenia i nadaje się wyłącznie do jazdy w terenie.

Motocykle typu cross i enduro można kupić za niewielkie pieniądze. Do najpopularniejszych producentów zaliczymy m.in. firmy KTM, Honda, Yamaha czy Husqvarna.

Chopper i cruiser

Cruiser i chopper to klasyczne, designerskie rodzaje motocykli, które dostosowane są do jazdy po drogach miejskich i trasach szybkiego ruchu.

  • To wygodne motocykle uliczne, zapewniające wygodną pozycję w trakcie poruszania się.
  • Są ciężkie, masywne, długie i zapewniają relaks za bardzo szeroką i dużą kierownicą.
  • Nie są to pojazdy dla osób, które spieszą się na drodze. Siedzenie znajduje się nisko, a silnik nie jest obudowany.

Co ciekawe, w niektórych motocyklach typu cruiser czy chopper nie ma przedniej szyby. To sprawia jednak, że użytkowanie tych pojazdów w deszczu czy przy dużym wietrze może być niekomfortowe. Najlepiej nadają się do jazdy w czasie pięknej, słonecznej pogody. Najsłynniejszym producentem tego typu pojazdów jest oczywiście Harley-Davidson. Cena jest zróżnicowana i zależy od wyposażenia pojazdu oraz mocy silnika.

Przeczytaj także:  Przygotowanie motocykla do sezonu – krok po kroku

Pozostałe rodzaje motocykli

Tu warto wymienić m.in. skutery (do jazdy miejskiej, mające nisko osadzony środek ciężkości), maksi skutery (większa pojemność silnika i masywniejsza budowa) i naked bike (lekkie, bardzo dobre na początek).

Który rodzaj motocykla będzie dla Ciebie najlepszym wyborem?

Wybierając motocykl dla siebie, zwróć uwagę na przeznaczenie, styl jazdy, doświadczenie oraz gabaryty użytkownika. Istotny będzie też gust. Jeżeli chcesz poruszać się po drogach szybkiego ruchu, na krótkich dystansach i lubisz ścigać się na motocyklu po torze – najlepszy będzie ścigacz.

Na dłuższe dystanse nadaje się turystyczny motocykl czy masywniejszy cruiser. Skutery to idealne rozwiązanie jako dojazd do pracy czy szkoły. Dla początkujących motocyklistów polecamy z kolei maszyny typu naked bike.

Na co jeszcze warto zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru jednośladu?

Kupując motocykl, zwróć uwagę na jego stan techniczny i przebieg. Sprawdź zawieszenie, amortyzatory, stan ramy i silnika. Spójrz na naciągnięcie łańcucha. Poproś o możliwość kontroli pracy jednostki napędowej „na zimno” i „na ciepło”. Przejedź się też na motocyklu, aby zweryfikować, czy szukasz właśnie tego typu maszyny.

Nie spiesz się podczas zakupu. Na rynku wtórnym i w salonach dostępne są różne motocykle i na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl

Powiązane artykuły
Przygotowanie motocykla do sezonu – krok po kroku
jak przygotować motocykl do sezonu

Zbliża się wiosna, a więc czas ruszyć do swojego garażu, aby przygotować motocykl do sezonu i podbijania kolejnych dróg. Podpowiemy Read more

Jak dobrać kask motocyklowy? 5 ważnych wskazówek
wybór kasków motocyklowych w RRmoto

Dobrze dobrany kask motocyklowy jest podstawowym elementem ekwipunku, niezbędnym, by wybrać się w podróż swoim jednośladem. To obowiązek, z którego Read more

Czyszczenie łańcucha motocyklowego – jak zrobić to prawidłowo?
wyczyszczony łańcuch motocyklowy

Dobierz odpowiedni smar i regularnie serwisuj łańcuch motocyklowy, aby długo cieszyć się bezawaryjną jazdą. Zadbany motocykl pozwala na przemierzanie kolejnych Read more

Motocykl turystyczny – czym się wyróżnia i jaki kupić? 5 najlepszych modeli na początek
jaki motocykl turystyczny wybrać

Wybierz najlepszy motocykl turystyczny, który sprawdzi się podczas poszukiwań silniejszych wrażeń. Niezależnie od tego, czy będzie to wakacyjna podróż, weekendowa Read more

Autor wpisu

user avatar

Marcin Lewicki

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim stażem. Wielbiciel klasycznej motoryzacji i „powiatowych” wycieczek motocyklowych. Posiadacz zabytkowego BMW E34 i 23-letniego cruisera marki Daelim.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *