
Mówi się, że najlepszy kask motocyklowy to ten, który masz na sobie. Jednak warto jeździć w kasku odpowiednio dobranym do potrzeb i stylu jazdy. Mnogość modeli na półkach sklepowych może przyprawić o ból głowy, ale samych rodzajów kasków jest zaledwie kilka. Wyjaśnimy Ci, na czym polegają różnice pomiędzy nimi.
Kask to najważniejszy element stroju. Wybierając kask motocyklowy, należy zwrócić uwagę nie tylko na to, by właściwie dobrać rozmiar kasku, ale również kupić taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Na przykład kask typowo sportowy może się okazać uciążliwy podczas jazdy miejskiej, a kask typu jet będzie kiepskim pomysłem, jeśli zamierzasz wybrać się w dalszą podróż. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje kasków i czym się różnią.
Jakie są rodzaje kasków motocyklowych?
Jeżeli zastanawiasz się, jaki kask motocyklowy wybrać, najpierw musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zamierzasz go używać. Ma to ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego zawsze najlepiej najpierw wybrać motocykl, a dopiero później kompletować strój.
Kaski integralne
Kaski integralne to największa grupa kasków i uchodzą one za najbezpieczniejsze. Kask integralny to taki, w którym szczęka i część chroniąca głowę stanowią jedną całość. Istnieją dwa rodzaje kasków integralnych, w zależności od przeznaczenia:
- kaski sportowe – kaski do jazdy sportowej mają aerodynamiczny kształt i wydajną wentylację, która często wymaga jazdy w pochylonej pozycji, żeby skutecznie działać. Są pozbawione blendy przeciwsłonecznej i zamiast tego po prostu możesz dokupić dodatkowy przyciemniany wizjer. Zostały zaprojektowane tak, by głowa była stabilna przy dużych prędkościach. Zazwyczaj są wykonane z lekkich i mocnych materiałów, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, stosuje się w nich zapięcie DD;
- kaski sportowo-turystyczne – to w miarę uniwersalna i najpopularniejsza grupa kasków integralnych, mają aerodynamiczną budowę, ale system wentylacji jest skuteczny nawet przy pozycji bliskiej neutralnej. Często jest w nich montowana blenda przeciwsłoneczna, która zapewnia komfort jazdy w słoneczne dni. Producenci stosują tu również szeroki wizjer i wnęki na interkom.
Podręcznikowymi przykładami kasków typowo sportowych będą Shoei NXR2, Arai Quantic, HJC RPHA 12. Jeżeli szukasz uniwersalnego kasku sportowo-turystycznego, to warto zwrócić uwagę np. na HJC I71, Shoei GT Air 3, MT Thunder 4 SV czy Airoh Spark 2.
Kaski szczękowe
Kaski szczękowe to inaczej kaski z podnoszoną szczęką. Tego typu kaski motocyklowe są używane głównie do jazdy turystycznej oraz przez kierowców skuterów i maksi skuterów. W upalny dzień możesz po prostu unieść na chwilę szczękę i cieszyć się świeżym powietrzem. Możliwość otwarcia kasku sprawia, że nie musisz go zdejmować np. na stacji benzynowej.
Wyróżniamy dwa rodzaje kasków szczękowych:
- kaski szczękowe flip-up – to kaski, w których szczęka unosi się nieco powyżej czoła;
- kaski szczękowe flip-back – to dość młody wynalazek, w którym szczęka przesuwa się na sam tył kasku, co poprawia aerodynamikę i odciąża głowę;
Przeglądając ofertę kasków szczękowych, spotkasz się z określeniem, że spełniają podwójne normy bezpieczeństwa. To oznacza, że po otwarciu szczęki jest ona blokowana w taki sposób, że nie opadnie bezwładnie w trakcie jazdy.
Jeżeli zamierzasz kupić kask szczękowy, pamiętaj, że aby dobrze dobrać kask, musisz mierzyć go z zamkniętą szczęką. Wtedy skorupa nieco się zwęża.
Jakie kaski szczękowe możemy Ci polecić? Na naszej liście z pewnością znajdą się Schuberth C5, Nolan N100-5, Shoei Neotec 3, HJC I91, Scorpion Exo Tech oraz MT atom 2.
Kaski otwarte
Kaski otwarte to trudny temat. Modele kasków otwartych co prawda spełniają wymagania normy bezpieczeństwa ECE 22.06, ale jednocześnie brak szczęki i często również brak wizjera powodują, że nie są uważane za bezpieczne.
Najczęściej wybierają je właściciele skuterów i maksi skuterów, ale spotkasz je również na głowach motocyklistów, którzy poruszają się na chopperach i cruiserach. Producenci często starają się poprawić komfort jazdy, stosując wydłużone wizjery. To pomaga lepiej chronić głowę przed wiatrem i owadami.
Ciekawostką w grupie kasków otwartych są tzw. kaski modułowe. Polegają na tym, że szczękę można po prostu odczepić i schować do kufra lub plecaka, ewentualnie po prostu zostawić w domu na półce. Musisz jednak wiedzieć, że taka szczęka jest elementem dekoracyjnym i co najwyżej może ochronić Cię przed wiatrem lub deszczem, ale nie w razie upadku.
Polecane przez nas kaski otwarte to m.in. HJC I40N, Scorpion EXO-COMBAT II, Shoei J-Cruise II, MT Viale SV S.
Kaski offroad/cross
Ostatnia grupa to kaski crossowe i kaski enduro. Do tej kategorii zalicza się też często kaski na motocykl adventure. Wyróżniają się wyglądem ze względu na specyfikę jazdy w terenie. Cechy charakterystyczne takich kasków motocyklowych to:
- kaski crossowe/enduro – mają długą szczękę i daszek, zamiast wizjera stosuje się gogle, a wentylacja często jest otwarta. Niektórzy producenci stosują filtry powietrza przy wlocie szczękowym, żeby piach i kurz nie dostawały się do wnętrza kasku;
- kaski adventure – mają wygląd z pogranicza kasków crossowych i integralnych, są wyposażone w wizjer, daszek i zaawansowaną wentylację, a często również przystosowane do montażu interkomu, sprawdzą się na takich motocyklach, jak np. BMW R1300 GS Adventure lub Ducati DesertX.
W przypadku kasków crossowych, oprócz samego kasku istotny jest wybór odpowiednich gogli cross. Pamiętaj, żeby najpierw kupić kask, a później dopasowywać do niego gogle. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego poradnika o doborze gogli do kasku cross.
Przykładowe, polecane przez nas kaski crossowe to Airoh Twist 3, Fox V1, Airoh Aviator Ace 2 i Leatt Moto 3.5 V22. Z kasków adventure na pewno zainteresują Cię Arai Tour X-4, Airoh Commander 2, Scorpion ADF 9000 oraz Schuberth E2, który jest o tyle ciekawą konstrukcją, że ma unoszoną szczękę.
Podsumowanie
Jak widzisz, wybór kasku motocyklowego ze względu na jego przeznaczenie nie jest skomplikowany i z łatwością znajdziesz dobry kask na każdą okazję. Dobrze dobrany kask to większe bezpieczeństwo i komfort jazdy niezależnie od tego, czy chcesz pokręcić się po mieście, czy wybrać na przygodę życia.
–
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.