Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. W myśl tego powiedzenia wielu motocyklistów stara się zarazić dzieci motocyklami. Rozpoczęcie motocyklowej przygody najczęściej rozpoczyna się od wspólnej przejażdżki. Dlatego warto wiedzieć, jak przewozić dziecko na motocyklu i co na ten temat mówią przepisy. W końcu zależy Ci na bezpieczeństwie Twoim i Twojej pociechy.
Motocykle są pasją, którą często przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Wiele historii zaczyna się od tego, że motocyklista zaczynał jako dziecko od siadania na motocyklu swoich rodziców lub kogoś z rodziny. Później była pierwsza wspólna przejażdżka, pierwszy motorower i dalszy ciąg historii już znasz. Jednak przewożenie dzieci na motocyklu to poważna kwestia, więc warto wiedzieć, jak robić to bezpiecznie i co na ten temat mówi ustawa Prawo o ruchu drogowym.
Czy można przewozić dziecko na motocyklu?
Przewożenie dziecka na motocyklu jest uregulowane prawnie, ale tylko w minimalnym stopniu. Choć to zabrzmi ekstremalnie, to według ustawy Prawo o ruchu drogowym na motocyklu możesz przewozić nawet noworodka.
Według obowiązujących przepisów jedyne ograniczenie dotyczy tego, że jeżeli dziecko nie ukończyło 7 lat, to nie możesz jechać z prędkością wyższą niż 40 km/h. Jeżeli dziecko ma więcej niż 7 lat, to wtedy obowiązują przepisy ogólne.
Pamiętaj, że niezależnie od wieku musisz zadbać o bezpieczeństwo dziecka i tu wymagany jest homologowany kask ochronny. Jego brak podczas przewożenia dziecka na motocyklu może skutkować mandatem w wysokości 100 zł i 5 punktami karnymi. Jak widzisz, przepisy są dość łagodne, więc najważniejszy podczas jazdy motocyklem z małym pasażerem będzie Twój zdrowy rozsądek.
Jak przewozić dziecko na motocyklu?
Jeżeli chcesz zabrać dziecko na pierwszą wspólną przejażdżkę motocyklem, to musicie się do tego odpowiednio przygotować. W idealnej opcji dziecko powinno mieć już wyrobioną koordynację ruchową i móc sięgać nogami do podnóżków motocykla.
Gdzie posadzić dziecko na motocyklu?
Przewożenie dziecka na motocyklu powinno się odbywać na siedzeniu pasażera. Posadzenie dziecka z przodu motocykla, przed zbiornikiem paliwa jest bardzo niebezpieczne i nie należy tego robić. Dziecko może się czegoś wystraszyć, dotknąć Twojej ręki lub kierownicy, a stąd prosta droga do niekontrolowanych ruchów i upadku. Taki sposób przewożenia ogranicza też możliwość manewrowania na motocyklu.
Przewożenie dziecka motocyklem w foteliku
Przewóz dzieci, które nie dosięgają do podnóżków, też jest możliwy, bo w sprzedaży są specjalne foteliki dziecięce. Foteliki renomowanych producentów to koszt od 800 do 1000 zł. W sprzedaży są np. modele, które mają dodatkowe pasy bezpieczeństwa, więc dziecko nie musi Cię obejmować, bo będzie zabezpieczone.
Pasy z uchwytami dla pasażera
Jeżeli dziecko może dosięgnąć nogami do podnóżków i ma wyrobioną odpowiednią koordynację ruchową, ale nie jest w stanie objąć Cię rękami, to na to również mamy rozwiązanie. Wystarczy kupić specjalny pas dla pasażera, który jest przekładany na wysokości Twojego brzucha i ma specjalne uchwyty. Oczywiście musisz ocenić, czy dziecko ma wystarczającą siłę, żeby pewnie je trzymać.
Kask ochronny i odzież motocyklowa dla dziecka
Wiesz już, że polskie prawo nakazuje, żeby pasażer miał w trakcie jazdy założony kask. Kwestia wyboru kasku dla młodego pasażera jest podobna, jak w przypadku dorosłych. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie specjalne kaski dziecięce. Starsze dzieci mogą już korzystać z kasków dla dorosłych, bo te często występują w rozmiarach XS lub XXS. Przed wyruszeniem na zakupy zmierz obwód głowy dziecka nad uszami. To pomoże w wyborze odpowiedniego kasku.
Przy zakupie zwróć uwagę nie tylko na właściwe dopasowanie kasku, ale również na jego wagę. Zbyt ciężki kask może prowadzić do bólu odcinka szyjnego kręgosłupa, a przecież komfort jazdy też się liczy. Dziecko z pewnością będzie chciało mieć kask z najfajniejszym malowaniem, ale najważniejsze jest jego bezpieczeństwo.
Warto też zapewnić dziecku odpowiednią odzież ochronną. Producenci oferują certyfikowane kurtki motocyklowe dla dzieci (np. ALPINESTARS T-SP S JUNIOR), a także spodnie, buty i rękawice. W przypadku starszych dzieci możesz sięgnąć po rozmiarówkę dla dorosłych.
Przewożenie dziecka na motocyklu – o czym jeszcze pamiętać?
Wspólna przejażdżka powinna zacząć się od odpowiedniego przygotowania Ciebie, dziecka oraz motocykla. To kluczowe zwłaszcza, jeśli to Wasza pierwsza jazda razem.
Sprawdzenie motocykla
Przed wyjazdem sprawdź stan zawieszenia i hamulców. Skontroluj też swój jednoślad pod kątem ewentualnych wycieków. Najpierw przejedź się nim bez pasażera, żeby mieć pewność, że wszystko działa bez zarzutu. Z racji tego, że pasażer stanowi dodatkowe obciążenie, możesz zmienić ustawienia napięcia wstępnego sprężyny tylnego amortyzatora, żeby dopasować charakterystykę jego pracy.
Komunikacja z dzieckiem na motocyklu
Przed wyjazdem poinstruuj dziecko, jak powinno się zachowywać w określonych sytuacjach. Ustalcie też zestaw znaków na wypadek, jeśli dziecko będzie chciało np. skorzystać z toalety, źle się poczuje lub po prostu będzie chciało odpocząć. Pamiętaj, żeby robić regularne przystanki w krótszych odstępach niż robisz to, jadąc samotnie lub z innymi dorosłymi.
Wspólna przejażdżka a pogoda
Jako motocykliści mamy to do siebie, że jesteśmy specami od pogody. Dlatego warto, żeby ta podczas jazdy z dzieckiem była idealna. Postaraj się wybrać słoneczny dzień bez szans na opady. Sprawdź prognozy w kilku różnych aplikacjach, co pozwoli lepiej ocenić sytuację. Jazda np. w deszczu oznacza mniejszy poziom bezpieczeństwa, a tego przecież nie chcesz.
Podsumowanie
Jak widzisz, przewożenie dziecka na motocyklu może być bezpieczne i przyjemne dla Was obojga. Pamiętaj, że dziecko powinno być odpowiednio ubrane i dotyczy to nie tylko kwestii kasku ochronnego. Upewnij się, że motocykl jest w dobrym stanie technicznym i zadbaj o dobre samopoczucie małego pasażera. Nie zapomnij też o jeździe zgodnie z przepisami.
–
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl