Pierwszy raz na motocyklu – co warto wiedzieć na start przygody z jednośladem?

calendar
Początkujący motocyklista uczy się jeździć

Klamka zapadła, chcesz posmakować jazdy motocyklem i szykujesz się do swojej pierwszej jazdy. Bardzo nas to cieszy i zazdrościmy Ci tego uczucia ekscytacji, które towarzyszy przed uruchomieniem silnika i ruszeniem przed siebie, nawet na półsprzęgle. Podpowiemy Ci, czego spodziewać się, stawiając pierwsze kroki i jak przygotować się do jazdy na motocyklu.

Mówi się, że jazda motocyklem to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy, jakie można robić w ubraniu i całkowicie się z tym zgadzamy. To uczucie, kiedy zajmuje się miejsce na kanapie kierowcy i silnik budzi się do życia, a później wkręca na obroty po odkręceniu manetki jest nieporównywalne z niczym innym. Podobnie jak Ty, każdy z nas kiedyś zaczynał i z racji wieloletniego doświadczenia czujemy się kompetentni w udzieleniu kilku dobrych rad dla początkujących motocyklistów.

Nauka jazdy motocyklem na placu manewrowym

Jeżeli będziesz stawiać swoje pierwsze kroki na zamkniętym, odgrodzonym i wyłączonym z ruchu drogowego terenie, to jeszcze nie musisz mieć uprawnień do poruszania się motocyklem. Oczywiście pod warunkiem, że będzie to np. plac manewrowy ośrodka szkolenia kierowców i jazda pod okiem instruktora lub zorganizowane szkolenie dla świeżaków. Odradzamy zabawy w stylu treningów na parkingach centrów handlowych, jeżeli nie masz odpowiednich uprawnień.

Kiedy możesz zacząć przygodę z motocyklami? Kwestię uprawnień opisaliśmy dokładnie w naszym wpisie o kategoriach prawa jazdy na motocykl. Przypomnijmy, że musisz mieć prawo jazdy kat. A1, A2 lub A albo prawo jazdy kat. B co najmniej od 3 lat. Oczywiście każda z kategorii, z wyjątkiem „dużego” A ma swoje ograniczenia, z którymi warto się zapoznać.

Jak nauczyć się jeździć na motocyklu i czego spodziewać się na samym początku?

Najpierw będziesz opanowywać wszystkie podstawy, począwszy od nauczenia się, do czego służą poszczególne elementy motocykla. Upraszczając sprawę, z lewej strony znajdziesz dźwignię sprzęgła, włącznik kierunkowskazów, przełącznik świateł, klakson i często również przełączniki wyświetlacza. Po prawej stronie są przycisk uruchamiający pompę paliwa i zasilanie (tzw. kill switch), przycisk startera, manetka gazu i przedni hamulec. Przy Twojej lewej nodze znajduje się dźwignia skrzyni biegów, a przy prawej – hamulec tylny.

Stacyjka zazwyczaj znajduje się po środku, chociaż w niektórych cruiserach jest umieszczona po prawej stronie motocykla. W wielu nowych modelach producenci stosują też wygodne systemy bezkluczykowe, cyfrowe wyświetlacze z nawigacją i wiele innych udogodnień.

Nie będziemy brnąć w naukę techniki jazdy motocyklem, ale kluczowe są tutaj płynność i spokój. Na przykład, kiedy już naciśniesz przycisk startera, uruchomisz silnik i poczujesz gotowość do ruszenia, lewą stopą wbij pierwszy bieg, kierując dźwignię w dół. Kolejne biegi będziesz wbijać do góry. Delikatnie zacznij puszczać dźwignię sprzęgła, aż poczujesz, że motocykl chce ruszyć. To emocjonujący moment, ale trzymaj nerwy na wodzy. Gdy maszyna zacznie się toczyć, możesz delikatnie dodać gazu i gotowe! 

Przeczytaj także:  Prawo jazdy na motocykl – kategorie, kurs i wszystko, co musisz wiedzieć

Jak przygotować się do pierwszej jazdy na motocyklu?

Przygotowanie motocyklisty

Każdy motocyklista, niezależnie od poziomu doświadczenia, powinien mieć odpowiedni strój motocyklowy. Choć polskie prawo wymaga jedynie posiadania certyfikowanego kasku (najlepiej wybrać kask integralny), to ubierz się od stóp do głów, a więc w rękawice motocyklowe, buty, spodnie i kurtkę. To wszystko powinno mieć certyfikację PPE, a kask – certyfikację ECE 22.05 lub ECE 22.06. Dlatego kupuj odzież u sprawdzonych sprzedawców, np. w sklepach RRmoto.

Najlepiej wyposażyć się w to wszystko jeszcze na etapie zapisywania się na kurs. Warto posiadać odpowiedni strój motocyklowy, bo daje to poczucie komfortu, spokoju i bezpieczeństwa.

Przygotowanie motocykla

Jeżeli to Twoja pierwsza jazda motocyklem po otrzymaniu uprawnień, to warto się do niej odpowiednio przygotować. Przećwicz na sucho zmianę biegów, sprawdź stan motocykla pod kątem wycieków. Warto też nasmarować łańcuch i sprawdzić jego naciąg. Zwróć uwagę, czy masz sprawne hamulce i w miarę możliwości sprawdź też ciśnienie powietrza w oponach. Motocykl powinien być zarejestrowany i ubezpieczony.

Warto też poznać swój motocykl, a więc wiedzieć, na jakie systemy bezpieczeństwa możesz liczyć, jak wygląda działanie systemu ABS, który jest obowiązkowy, jakie są ustawienia np. napięcia wstępnego sprężyny w tylnym amortyzatorze lub elektroniki wspomagającej kierowcę.

Pamiętaj również, żeby prawidłowo ustawić lusterka. Jak to zrobić? Najlepiej stań na płaskiej powierzchni, żeby widzieć za sobą np. zaparkowane samochody lub inne obiekty i ustaw lusterka tak, żeby widzieć skrawek swojego łokcia albo ramienia (w zależności od tego, na jakiej wysokości się znajdują). Im większe pole widzenia, tym lepiej.

Jak powinien wyglądać pierwszy raz na motocyklu?

Masz już odpowiedni strój motocyklowy, prawo jazdy kategorii A1, A2 lub A i oczywiście motocykl. Teraz czas ruszyć w drogę. O czym warto pamiętać? Jako doświadczeni motocykliści udzielimy Ci kilku cennych porad.

  1. Patrz tam, dokąd chcesz jechać – to złota zasada, która dotyczy zarówno jazdy na wprost, jak i pokonywania zakrętów. Usłyszysz ją na każdym szkoleniu doskonalenia techniki jazdy. To ciekawe zjawisko, ale ciało i motocykl zawsze podążają za wzrokiem.
  2. Motocykl zawsze dąży do tego, żeby jechać na wprost – kiedy pokonując zakręt, odkręcisz manetkę gazu, to zauważysz, że jednoślad będzie dążył do tego, żeby się wyprostować. Dlatego gazu dodaje się zawsze dopiero na wyjściu z zakrętu.
  3. Nie używaj tylko hamulca przedniego – pamiętaj o tym, że masz jeszcze tylny hamulec, którym możesz operować za pomocą prawej nogi. Tylnego hamulca używa się zazwyczaj do hamowania w zakręcie, ponieważ użycie przodu może spowodować ugięcie zawieszenia i utratę przyczepności przedniego koła.
  4. Nie spinaj się – nie możesz pozwolić, żeby to motocykl Tobą kierował. Dlatego nie spinaj się, staraj się mieć ręce ugięte w łokciach i odpowiednio przenoś ciężar ciała w zakrętach.
  5. Mierz siły na zamiary – zdrowy rozsądek to podstawowe wyposażenie każdego motocyklisty. Zwolnij, jeśli czujesz, że jedziesz za szybko, zwłaszcza na nieznanej drodze. Odpuść, jeśli widzisz, że ktoś nie chce ustąpić Ci pierwszeństwa lub zrobić miejsca w korku. Jako motocykliści jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, dlatego rozsądek zawsze powinien wygrywać z ambicjami.
  6. Daj się zauważyć – chociaż coraz częściej kierowcy samochodów dostrzegają motocyklistów, to wychodź z założenia, że jest wręcz przeciwnie. Kiedy dojeżdżasz do skrzyżowania i widzisz, że ktoś chce wyjechać z drogi podporządkowanej, zakładaj, że może to zrobić tuż przed Twoim nosem, bo Cię nie zauważy. Dlatego najlepiej jedź z prędkością zgodną z przepisami ruchu drogowego, wtedy masz większe szanse na uniknięcie niebezpieczeństwa.
    Jeżeli jedziesz za ciężarówką lub autem dostawczym, staraj się utrzymać taki odstęp, żeby osoby jadące z przeciwka i zbliżające się do skrzyżowania z bocznej ulicy, mogły Cię dostrzec.
  7. Nie panikuj – to rada, którą łatwo przekazać, ale oczywiście czasem trudno z niej korzystać, jeśli do gry wchodzi adrenalina. Jednak w sytuacjach awaryjnych staraj się nie wciskać panicznie hamulca przedniego (choć system ABS zapobiegnie zablokowaniu koła) i postaraj się znaleźć bezpieczną drogę ucieczki.
  8. Planuj odpoczynek – na motocyklu liczy się maksymalny komfort, który ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo. Dlatego wybierając się w dłuższe trasy, planuj przystanki na odpoczynek, uzupełniaj płyny i kalorie. Wbrew pozorom jazda motocyklem to wysiłek fizyczny dla organizmu.
Przeczytaj także:  Jazda motocyklem w deszczu – jak zadbać o bezpieczeństwo, kiedy pada?

Podsumowanie

Jeżeli chodzi o rady, które moglibyśmy Ci udzielić w kwestii jazdy motocyklem, to jest ich tak dużo, że powstałaby z tego książka. Dlatego po zrobieniu uprawnień po prostu wsiądź na motocykl i jedź. Tylko nawijając kolejne kilometry i motogodziny zdobędziesz cenne doświadczenie. Staraj się też uczestniczyć w szkoleniach z doskonalenia techniki jazdy, bo często taki kurs da Ci więcej niż tysiące przejechanych kilometrów. Jazda na motocyklu powinna być przyjemna i bezpieczna. Dlatego pozostaje nam życzyć Ci szerokiej drogi i oczywiście zaprosić do RRmoto!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.

Powiązane artykuły
Prawo jazdy na motocykl – kategorie, kurs i wszystko, co musisz wiedzieć
Motocyklistka zdaje na prawo jazdy

Chcesz jeździć motocyklem? To doskonała wiadomość! Jednak chęci to dopiero pierwszy, choć ważny krok na drodze do wjechania w świat Read more

Jazda motocyklem w deszczu – jak zadbać o bezpieczeństwo, kiedy pada?
kurtka do jazdy motocyklem w deszczu

Choć jazda motocyklem kojarzy się z przyjemnością, to w naszej szerokości geograficznej musisz pogodzić się z tym, że prędzej czy Read more

Jazda na crossie dla początkujących – co warto wiedzieć na start?
bluzy na crossa

Jazda na motocyklu crossowym to nie tylko dużo dobrej zabawy. Z racji tego, że wymaga odpowiedniej sprawności i techniki, to Read more

Autor wpisu

user avatar

Wojciech Grzesiak

Od wielu lat związany z mediami i branżą motocyklową. Prywatnie miłośnik włoskiej motoryzacji, włoskich kolarzówek i włoskiej kuchni.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *