Marki kasków motocyklowych – poznaj najlepsze i najpopularniejsze firmy

calendar
kaski motocyklowe różnych marek

Kask motocyklowy to jeden z najważniejszych elementów stroju motocyklowego, a w Polsce oraz wielu innych krajach jest obowiązkowy. Zapewnia komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo jazdy. W sklepach znajdziesz produkty wielu producentów i z pewnością rzadko przystajesz, by zastanowić się nad tym, jaka jest ich historia, z czego słyną i przede wszystkim – którym z nich warto zaufać. Dlatego opowiemy Ci o markach produkujących najlepsze kaski motocyklowe.

W sklepach motocyklowych półki dosłownie uginają się pod ciężarem kasków motocyklowych i przechadzając się pomiędzy regałami można dostać zawrotu głowy. Są tu kaski integralne, kaski otwarte, z blendą, z daszkiem, z zaawansowaną aerodynamiką – od wyboru do koloru. Niezależnie od potrzeb i przeznaczenia, warto wiedzieć, co kryje się za każdą z marek i na jakich producentów warto zwrócić uwagę.

Dlaczego warto postawić na dobre marki kasków motocyklowych?

Zakup kasku motocyklowego renomowanej firmy i od sprawdzonego sprzedawcy daje Ci pewność, że produkt spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa przez zaawansowaną technologię produkcji. Nawet przy budżetowych kaskach, w markowych produktach stosuje się wysokiej jakości materiały.

To również gwarancja dostępności części zamiennych i oczywiście serwisu gwarancyjnego oraz pogwarancyjnego. Dlatego markowe kaski motocyklowe zapewniają maksymalny komfort użytkowania nie tylko w rozumieniu samej jazdy na motocyklu.

Renomowani producenci kasków motocyklowych stosują w swoich produktach rozwiązania, które nierzadko pochodzą wprost z wyścigów motocyklowych. Na przykład producent kasków Arai wychodzi z założenia, że nie wyśle na półki sklepowe kasku, którego nie dałby zawodnikowi z MotoGP.

kaski motocyklowe różnych marek

Jakiej firmy kask motocyklowy warto wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki kask motocyklowy wybrać i na którego producenta postawić, to przybliżymy Ci marki dostępne w sklepach RRmoto.

HJC

Kaski marki HJC cieszą się ogromną popularnością wśród polskich motocyklistów. Firma powstała w 1971 r. w Korei Południowej. Stworzył ją Wan Kee Hong i początkowo miała charakter rodzinny, a teraz kontroluje ok. 20 proc. rynku w Europie. Oferuje cały przekrój produktów – od kasków otwartych po kaski integralne, od turystycznych po wyścigowe. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że HJC produkuje też kaski rowerowe. Producent współpracuje z zawodnikami MotoGP i jest też sponsorem tytularnym niektórych rund.

Hitem sprzedażowym HJC był kask RPHA 10. Obecnie jest dostępna kolejna jego generacja w postaci HJC RPHA 12. Do produkcji skorupy użyto technologii P.I.M. Plus. Konstrukcja jest połączeniem 6 warstw i 5 materiałów: włókna szklanego, włókna organicznego, włókna węglowego, hybrydy włókna szklanego i węglowego oraz włókna aramidowego i ponownie włókna szklanego. Rozbudowany i wydajny system wentylacji ma 4 wloty i 3 wyloty powietrza. Aerodynamiczny kształt kasku zapewnia stabilizację głowy w trakcie jazdy.

Shoei

Kolejnym uznanym przez motocyklistów na całym świecie producentem kasków motocyklowych jest pochodząca z Japonii marka Shoei. Powstała w 1954 r. jako Kamata Polyester Co. i początkowo produkowała kaski ochronne dla budowniczych. Dopiero w 1960 r. wyprodukowała pierwszy kask motocyklowy, a 3 lata później – pierwszy kask wyścigowy i był to model SR-1. W 1965 r. kaskami marki Shoei zainteresowała się Honda, która zaczęła sprzedawać je w swoim katalogu akcesoriów. W 1976 r. Shoei przedstawiło pierwszy na świecie kask wykonany z włókna węglowego i był to model GR-Z.

Przeczytaj także:  Jaki kask na crossa i enduro? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Spośród produktów marki Shoei najpopularniejsze są 3 modele kasków – sportowy Shoei NXR2 oraz turystyczne Shoei GT Air 3 i Shoei Neotec 3. Choć różnią się przeznaczeniem i szczegółami konstrukcji, to wspólnym mianownikiem jest skorupa kasku wykonana z 5-warstwowego kompozytu z włókna szklanego i włókien organicznych. W przypadku modelu NXR2 do wyboru są 4 rozmiary skorup, a w GT Air 3 i Neotec 3 – 3 rozmiary, więc łatwo dobrać rozmiar kasku.

Airoh

Producent kasków Airoh jest jednym z najmłodszych na rynku. Markę założył w 1997 r. Antonio Locatelli, który przewodzi jej do dziś. Misją jest oferowanie mistrzowskich technologii wszystkim miłośnikom jazdy motocyklem. W ofercie dominują jednak kaski off-road, enduro i adventure. Kaski są testowane w tunelu aerodynamicznym i wewnętrznym laboratorium marki.

Autorskie technologie Airoh to m.in. system AMS2 party o dwie warstwy EPS. Dzięki niemu kask skuteczniej pochłania siłę uderzenia. Z kolei system ASN zapewnia ochronę przy uderzeniach rotacyjnych. Jednym z najpopularniejszych modeli jest Airoh Commander 2, stanowiący połączenie kasku enduro, adventure i turystycznego.

Scorpion

Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że marka Scorpion jest ekscentryczna stylistycznie. Łączy niebanalny wygląd z zaawansowanymi materiałami i wysokiej jakości wykonaniem. Choć producent ma w swojej ofercie m.in. kaski sportowe, które są wykonane w technologii łączenia 7 warstw materiału, bazującej na włóknie węglowym, to najbardziej wyróżnia się tu inny model – Scorpion Exo Combat II. To kask z wyjmowaną szczęką i nieparującą blendą przeciwsłoneczną zamiast tradycyjnego wizjera.

AGV

Włoska marka AGV słynie z produkcji kasków sportowych, a jednym z jej najbardziej znanych ambasadorów jest Valentino Rossi. Powstała w 1947 r. i założył ją Amisano Gino z Valenzy, stąd wzięła się jej nazwa. W 1954 r. producent przedstawił swój pierwszy kask z włókna szklanego. W 1967 kasków AGV zaczął używać inny legendarny zawodnik – Giacomo Agostini. Kaski AGV nosili też Kenny Roberts i Wayne Rainey.

Najbardziej znany model to kask AGV K3. Model ten sprawdzi się zarówno podczas jazdy miejskiej, jak i jazdy sportowej czy turystycznej. Ma szeroki wizjer, blendę przeciwsłoneczną i jest wyprofilowany w ten sposób, by w razie uderzenia chronić również obojczyk. Zaprojektowano go tak, by uzyskać zerową masę dynamiczną przy prędkości 130 km/h.

Nolan

Marka Nolan również pochodzi z Włoch. Firma powstała w 1972 r., a jej siedziba mieści się we włoskim Bergamo. W kaskach Nolan jeździł m.in. Casey Stoner. Od 1989 r. firma produkuje także kaski dla włoskiej policji i innych służb mundurowych. Nolan ma również submarkę X-lite i sprzedaje pod tym brandem kaski z włókna węglowego. Najpopularniejszy model to Nolan N80-8, który jest następcą popularnego N87. To uniwersalny kask integralny wyposażony w autorski, rozbudowany system wentylacji Air Booster Technology. Ma duży wizjer z mechanizmem doszczelniającym oraz blendę przeciwsłoneczną.

Schuberth

Producent kasków Schuberth istnieje od 1922 r. i produkuje kaski motocyklowe, wojskowe, samochodowe i dla pracowników przemysłu. Jeździli w nich m.in. Carlos Sainz i Max Verstappen. Marka zyskała popularność dzięki modelowi C3 Pro. Ten kask szczękowy stał się kultowy za sprawą swoich właściwości wygłuszających. Obecnie w sprzedaży jest Schuberth C5. Do produkcji skorupy używane jest włókno szklane wzmocnione włóknem węglowym. System zapobiegający zsunięciu się kasku z głowy podczas upadku zapewnia maksymalne bezpieczeństwo, minimalizując ryzyko urazów szyi. Na szczęce są 2 wloty powietrza i w jednym z nich znajduje się wymienny filtr. Tylny spojler zapewnia głowie stabilność w trakcie jazdy.

MT Helmets

Marka MT Helmets pochodzi z Hiszpanii i choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że po prostu oferuje tanie kaski, to pozory mogą mylić. W kaskach MT Helmets jeździ większość zawodników w klasach Moto2 i Moto3. Reprezentował ją m.in. utalentowany Pedro Acosta, który obecnie jeździ w klasie królewskiej MotoGP. Dużą popularnością cieszy się model MT Thunder 4 SV. Agresywny, aerodynamiczny kształt z pewnością przypadnie do gustu dynamicznie poruszającym się motocyklistom. Blenda przeciwsłoneczna zapewnia uniwersalność w każdych warunkach pogodowych. Skorupa jest wykonana z polimeru, w technologii HIRP. Tylny spojler można szybko i łatwo zdemontować.

Podsumowanie

Jak widzisz, każdy producent kasków motocyklowych ma coś ciekawego do zaoferowania, dlatego wybór kasku często może być trudnym zadaniem. Jednocześnie dobry kask wcale nie musi być drogi. Ważne, żeby zapewniał wysoki poziom bezpieczeństwa i był dobrze dopasowany. Jeżeli masz wątpliwości, jaki kask wybrać, zajrzyj do jednego ze sklepów RRmoto, gdzie doradcy pomogą Ci znaleźć najlepszy model. Jeśli kupujesz kask online, koniecznie zmierz wcześniej obwód głowy.

Przeczytaj także:  Jak wybrać sportowy kask motocyklowy? Idealny kask na ścigacza i nie tylko

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.

Powiązane artykuły
Jak dobrać kask motocyklowy? 5 ważnych wskazówek
wybór kasków motocyklowych w RRmoto

Dobrze dobrany kask motocyklowy jest podstawowym elementem ekwipunku, niezbędnym, by wybrać się w podróż swoim jednośladem. To obowiązek, z którego Read more

Jakie buty na motocykl wybrać? Sprawdź, czym się kierować
wybór butów motocyklowych w sklepie

Buty motocyklowe są tak samo ważnym elementem wyposażenia, jak kurtka, spodnie czy kask. Jaki mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort Read more

Mocowanie kamery do kasku motocyklowego i nie tylko. Jakie są możliwości montażu?
Kierowca motocykla jedzie z kamerą zamocowaną do kasku

Nowoczesne kamery pozwalają na zarejestrowanie Twojej podróży na jednośladzie. Dzięki niej możesz nagrać niesamowitą trasę, wybronić się od niesłusznego mandatu Read more

Jak dobrać pierwszy ubiór motocyklowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, a czego unikać
dobór pierwszego stroju na motocykl

Wybór odpowiedniej odzieży na motocykl jest tak samo ważny, jak zakup pierwszego pojazdu. Ubiór motocyklisty spełnia bowiem nie tylko rolę Read more

Autor wpisu

user avatar

Wojciech Grzesiak

Od wielu lat związany z mediami i branżą motocyklową. Prywatnie miłośnik włoskiej motoryzacji, włoskich kolarzówek i włoskiej kuchni.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *