
W naszej szerokości geograficznej motocykle nadal są postrzegane jako hobby, ale coraz więcej osób decyduje się kupić motocykl na codzienne dojazdy do pracy. Dla jednych to kwestia praktyczna, dla innych – oszczędność paliwa i czasu. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy jazda motocyklem do pracy jest dobrym pomysłem, to zaraz rozwiejemy Twoje wątpliwości.
W 2014 r. weszły w życie przepisy, które pozwalają jeździć motocyklami, mając prawo jazdy na samochód. Konkretnie chodzi o to, że osoby, które mają prawo jazdy kat. B co najmniej od 3 lat, mogą poruszać się motocyklami z silnikiem o pojemności do 125 cm3 i maksymalnej mocy 11 kW. Stosunek mocy do masy własnej motocykla nie może przekraczać 0,1 kW/kg. To spowodowało prawdziwy boom i ożywienie na polskim rynku. Więcej osób mogło się przekonać, że jazda motocyklem to doskonała alternatywa dla samochodu.
Dlaczego warto jeździć motocyklem do pracy?
Podobno jazda motocyklem jest najprzyjemniejszą rzeczą, jaką można robić w ubraniu. To argument, który motocykliści często podnoszą, opowiadając pół żartem pół serio o swojej pasji do jednośladów. Oczywiście, nie da się ukryć, że jazda motocyklem to przyjemne i ciekawe doświadczenie, więc używanie go jako środka transportu do pracy i z powrotem sprawi, że wejdziesz do biura w doskonałym humorze.
Jeżeli jednak mamy wymienić konkretne argumenty, to oto kilka najważniejszych:
- oszczędność czasu – motocyklem dojedziesz do pracy szybciej niż komunikacją miejską lub samochodem i równie szybko wrócisz do domu, bo nie musisz stać w korkach, ani czekać na autobus lub tramwaj;
- oszczędność pieniędzy – w przeważającej większości motocykle mają niskie spalanie, więc jeśli firma nie zapewniła Ci flotowego auta z nielimitowaną kartą paliwową, to możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy;
- łatwe parkowanie – jazda motocyklem do pracy to również koniec zmartwień z parkowaniem, bo zawsze znajdzie się miejsce, by bezpiecznie zostawić jednoślad i na dodatek w strefie płatnego parkowania możesz zrobić to za darmo, a jeśli pracujesz w biurowcu, to nie musisz się stresować tym, że np. aplikacja nie przydzieliła Ci miejsca na kolejny dzień;
- niskie koszty utrzymania – w wielu przypadkach motocykl to również oszczędności przy utrzymaniu maszyny. Ubezpieczenie OC i AC oraz przeglądy gwarancyjne zazwyczaj są tańsze niż w przypadku samochodu – wyjątkiem są motocykle marek premium.
Jaki motocykl do pracy będzie odpowiedni? Najważniejsze cechy
Skoro już znasz zalety motocykli i ich przewagę nad samochodami, to teraz pora się zastanowić, jakie powinny być cechy idealnego motocykla na dojazdy do pracy. Oto kilka najważniejszych:
- niska masa – im lżejszy motocykl, tym łatwiej będzie nim manewrować, a to często ma ogromne znaczenie w dużych miastach, kiedy trzeba zwinnie przeciskać się między samochodami w korkach;
- krótki rozstaw osi – w przypadku motocykli miejskich im krótszy rozstaw osi, tym lepiej, bo przekłada się to na możliwość sprawnego manewrowania i zapewnia niewielki promień skrętu oraz zawracania;
- neutralna pozycja – neutralna pozycja to taka, kiedy Twoje plecy są wyprostowane, a kolana ugięte niemal pod kątem prostym, do tego ręce lekko ugięte i wyciągnięte przed siebie. Pozwala ona łatwo kontrolować motocykl i to, co dzieje się dookoła;
- możliwości bagażowe – jadąc do pracy, zawsze zabierasz ze sobą np. laptopa, lunch lub inne przedmioty, dlatego kupując motocykl, zwróć uwagę na to, czy można zamontować w nim np. kufer centralny lub kufry boczne, w których przewieziesz rzeczy niezbędne do pracy oraz drobne zakupy;
- niskie koszty utrzymania – rozmawiamy o motocyklu, który ma służyć tylko do przemieszczania się, więc przed zakupem dokonaj chłodnej kalkulacji. Sprawdź sprzęt pod kątem potencjalnych awarii (np. poczytaj fora internetowe), dowiedz się, jaki ma apetyt na paliwo i jakie są koszty przeglądów gwarancyjnych.
W jaki model warto zainwestować?
Jeśli planujesz kupić motocykl, pewnie zastanawiasz się, jaki model będzie odpowiedni na dojazdy do pracy. Poniżej 3 propozycje.
- Suzuki GSX-S 125 – to lekki i zwinny naked dla posiadaczy prawa jazdy kat. B. Jego silnik generuje moc aż 15 KM przy masie własnej, która wynosi zaledwie 133 kg. Z łatwością dokupisz do niego akcesoryjny kufer lub torby materiałowe. Do tego dochodzi fakt, że Suzuki często organizuje promocje serwisowe dla klientów, więc możesz wykonać przegląd w atrakcyjnej cenie.
- Yamaha MT-07 – to motocykl, który wyszkolił już dziesiątki tysięcy motocyklistów, ponieważ jest używany do egzaminowania i nauki. Ma niezawodny i cieszący się doskonałą opinią dwucylindrowy silnik, a od roku modelowego 2024 posiada też instalację do quick shiftera, który ułatwi Ci życie w mieście.
- Kawasaki Versys 650 – założymy się, że teraz przecierasz oczy ze zdumienia, bo przecież to motocykl turystyczny, ale w tym szaleństwie jest metoda. Połączenie żwawego i sprawdzonego silnika z wygodną pozycją i dużymi możliwościami rozbudowy pod kątem montażu kufrów to tylko niektóre z jego zalet. Do tego łatwo się prowadzi i ma neutralną pozycję. Wysoko umieszczony reflektor sprawi, że kierowcy szybciej Cię zauważą, a kierownica znajdująca się ponad linią lusterek ułatwi pokonywanie korków.
A może skuter?
Jeżeli pojedziesz do Francji, Włoch i Hiszpanii, to zobaczysz, że najpopularniejszymi jednośladami wcale nie są typowe motocykle, lecz skutery. Wynika to z faktu, że są lekkie, zwinne, mają automatyczną skrzynię biegów, a jeśli kupisz model z niską podłogą i kufrem, to możesz przewieźć naprawdę sporo. Do tego oczywiście dochodzi miejsce na bagaż pod siedzeniem i często montowane udogodnienie w postaci portu USB do ładowania smartfona w schowku przy kolanach.
Rzecz jasna zdajemy sobie sprawę, że są też duże maksi skutery, gdzie przez środek jest poprowadzony wysoki tunel, a do tego mają duże koła i długi rozstaw osi, ale tym nie będziemy się teraz zajmować.
Przykładowe modele skuterów
Jakimi modelami warto się zainteresować, jeśli rozważasz zakup skutera? Oto nasze propozycje:
- Kymco Agility 125 – ten skuter jest sprzętem, który upodobali sobie dostawcy jedzenia, więc to powinno być wystarczającą rekomendacją. W najnowszej odsłonie ma oznaczenie S125i, a na pokładzie są duże koła o średnicy 16″ z przodu i 14″ z tyłu, kufer centralny w kolorze nadwozia oraz port USB. To wszystko za nieco ponad 11 tys. zł!
- Honda SH125i – to królowa statystyk sprzedaży skuterów i motocykli we Włoszech, a przecież Włosi nie mogą się mylić w dziedzinie moto. Ma silnik o mocy 15 KM z systemem kontroli momentu obrotowego (!), system bezkluczykowy i pokaźny schowek pod siedzeniem. Opcjonalnie możesz dokupić oryginalny kufer z dostępem bezkluczykowym oraz wysoką szybę. Z tymi dodatkami dojeżdżanie do pracy będzie czystą przyjemnością.
- Vespa GTS 125 – to dość przewrotna propozycja, której cena przeczy zdrowemu rozsądkowi, ale za to możesz docierać do pracy w dobrym stylu. Kultowe Vespy są nie tylko piękne, ale również praktyczne. W modelu GTS znajdziesz duży schowek pod siedzeniem oraz haczyk przy kolanach, na którym zawiesisz np. zakupy. Dodatkowo możesz kupić kufer w kolorze nadwozia i rozkładany przedni bagażnik. Nie będzie tanio, ale za to będzie pięknie!
Jednośladem do pracy – podsumowanie
Jak widzisz, motocykl na dojazdy do pracy to doskonałe rozwiązanie, którym warto się zainteresować, jeśli mieszkasz w dużym mieście i szukasz oszczędności czasu oraz pieniędzy. Powyższe propozycje to tylko garstka przykładów, ale dzięki nim będziesz wiedzieć, w jakim kierunku warto podążać. Może się też zdarzyć, że całkowicie zrezygnujesz z samochodu, bo przecież w chłodne dni wystarczy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria i odzież. Wszystkie znajdziesz w sklepach RRmoto, gdzie czeka Cię ogromny wybór odzieży i akcesoriów oraz profesjonalna obsługa.
–
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.