
Zakup kasku motocyklowego to poważna decyzja, ponieważ od niego będzie zależało Twoje bezpieczeństwo w razie nieprzewidzianego zdarzenia. Dlatego wybór odpowiedniego kasku motocyklowego jest niezwykle ważny, zwłaszcza że jest to decyzja, z którą zostaniesz na długi czas. Dlatego w tym poradniku postaramy się podpowiedzieć, jakie są cechy idealnego kasku motocyklowego dla kobiety.
Producenci kasków unikają podziału swoich produktów ze względu na płeć, choć w przypadku niektórych modeli starają się przyciągnąć żeńską część braci motocyklowej np. atrakcyjnymi malowaniami w typowo kobiecym stylu. Ostatecznie jedyny jasny podział to ten ze względu na wiek, a więc mamy kaski motocyklowe dla dzieci i dorosłych. Kaski stworzone specjalnie dla kobiet występują bardzo rzadko. Od czego w takim razie powinnaś zacząć swoją przygodę z kupnem kasku?
Rodzaje kasków motocyklowych – dla kobiet i nie tylko
Zazwyczaj kaski motocyklowe są dobierane według typu jednośladu. Dlatego wyróżniamy następujące rodzaje kasków:
- kaski otwarte – są również nazywane kaskami typu jet, zazwyczaj wybierają je kierowcy skuterów i motocykli typu cruiser oraz chopper, zapewniają przewiewność w ciepłe dni, ale dzieje się to kosztem ochrony twarzy i szczęki. Zdarza się, że producenci stosują wydłużone wizjery, które zachodzą pod szczękę, ale zapewniają one jedynie ochronę przed wiatrem i owadami, a nie przed urazami;
- kaski szczękowe – ten rodzaj kasku charakteryzuje się tym, że ma podnoszoną szczękę, dzięki czemu wydaje się być najbardziej uniwersalnym wyborem, a stawiają na niego właściciele skuterów, motocykli turystycznych i motocykliści w dużych miastach;
- kaski integralne – w kaskach integralnych szczęka nie jest unoszona, więc są cały czas zamknięte, co czyni je najbezpieczniejszymi. S Choć mogą kojarzyć się z motocyklami sportowymi, spotkasz je u różnych motocyklistów. Są lżejsze od szczękowych, bo nie mają dodatkowego mechanizmu;
- kaski adventure – to połączenie cech kasków szczękowych lub integralnych z kaskami enduro, więc mamy wygląd klasycznego kasku szosowego, ale dodany jest daszek, który chroni przed słońcem, kamieniami, gałęziami itp.;
- kaski off-road – zazwyczaj nie posiadają wizjera, a zamiast tego używa się gogli cross, są wyposażone w daszek i mają długą szczękę.
Kask motocyklowy damski – jak wybrać?
Znasz już typy kasków motocyklowych, ale zanim ruszysz na zakupy, to jeszcze zostało nam do omówienia kilka kwestii. Pierwsza to wybór materiału – najtańsze kaski są wykonane z termoplastiku, który kruszy się w niekontrolowany sposób i w skrajnych przypadkach kawałki skorupy mogą przebić EPS lub tworzywa ABS, które nie jest odporne na promieniowanie UV i jest twarde, więc może gorzej pochłaniać energię uderzenia. Dalej mamy twardy i odporny na ściskanie poliwęglan, odporny na uderzenia polimer z dodatkiem włókna szklanego (technopolimer), wytrzymałe, elastyczne i sztywne włókno szklane i wreszcie lekkie i trwałe połączenie włókna szklanego i węglowego – tzw. multikompozyty.
Z racji tego, że kobiety są zazwyczaj drobniejszej postury niż mężczyźni, zwróć uwagę na wagę kasku. Lekkie kaski z reguły będą droższe, ale za to bardziej komfortowe. Przed zakupem zmierz obwód głowy miarą krawiecką z pominięciem uszu. Pamiętaj też, żeby przymierzać kask z rozpuszczonymi włosami. Jeżeli spinasz włosy, to będziesz musiała to robić poniżej linii kasku. Wyściółka powinna być antyalergiczna, dobrze odprowadzająca wilgoć i wypinana, żebyś mogła ją wyprać.Poza tym obowiązują takie same wskazówki, jak w przypadku kasków dla mężczyzn. Dobrze, jeśli kask ma wizjer przystosowany do montażu wkładki antyparującej oraz blendę przeciwsłoneczną. Zwróć też uwagę na wentylację i chodzi tu nie tylko o liczbę wlotów i wylotów powietrza, ale również to, czy można je łatwo obsługiwać w rękawicach i jaki mają zakres regulacji. Kask powinien spełniać wymagania normy ECE 22.06 i pochodzić z pewnego źródła.

Propozycje kobiecych kasków od RRmoto
Skoro teorię już mamy za sobą, to czas na konkretne przykłady z oferty RRmoto. Nasze 3 propozycje na dziś to kask integralny HJC, kask szczękowy Nolan oraz kask integralny Airoh typu adventure.
HJC C70N
Kask motocyklowy HJC C70N to budżetowa propozycja w cenie kilkuset złotych. Są tu takie udogodnienia, jak blenda przeciwsłoneczna, zaawansowany system wentylacji, wizjer przystosowany do montażu Pinlocka oraz mechanizm szybkiego wypinania wizjera bez użycia narzędzi. Wyściółka jest wyjmowana i wykonana z antybakteryjnego materiału.
Nolan N120-1
Kask Nolan N120-1 to szczękowiec ze średniej półki, który łączy rozsądną masę z ciekawymi rozwiązaniami. To kask typu flip back, a więc szczęka wędruje aż na tył głowy, co zapewnia doskonały rozkład masy. Wykonana z poliwęglanu skorupa występuje w dwóch rozmiarach. Ultra szeroki wizjer jest odporny na zarysowania, a w zestawie znajduje się wkładka Pinlock, która chroni przed parowaniem wizjera. Na pokładzie są również blenda przeciwsłoneczna, system regulacji położenia wyściółki, zaawansowana wentylacja z systemem poprawiającym cyrkulację powietrza wokół górnej części głowy.
Airoh Commander
Na deser kask adventure Airoh Commander 2, który jest lekki i wszechstronny, ponieważ możesz łatwo wypiąć daszek, jeżeli zamierzasz go używać np. na motocyklu typu naked lub maksi skuterze. Kask zaprojektowano w tunelu aerodynamicznym. Skorupa to połączenie kompozytu i Kevlaru. Zapięcie typu DD pozwoli doskonale dopasować go do Twoich preferencji. Ma też blendę przeciwsłoneczną na letnie dni. Kanały wentylacyjne skutecznie schłodzą głowę nawet przy niskiej prędkości. W zestawie są m.in. Pinlock oraz… uchwyt do kamery GoPro.
Podsumowanie
Wiesz już, jakie są rodzaje kasków i poznałaś kryteria, jakimi należy się kierować podczas poszukiwań. Pamiętaj, że ostatecznie kask ma zapewniać możliwie wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu, dzięki czemu będziesz mogła w pełni czerpać przyjemność z jazdy motocyklem. Najlepiej wybrać taki, który chroni całą głowę i jest wykonany z najlepszych materiałów. W końcu to inwestycja w Twoje bezpieczeństwo.
–
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl