Jak prać odzież motocyklową? Czyszczenie kombinezonu motocyklowego i nie tylko

calendar
Pranie odzieży motocyklowej

Do sezonu należy dobrze przygotować nie tylko swój motocykl, ale również strój. Odpowiednio pielęgnowana odzież cieszy przez długie lata, zachowując pełną funkcjonalność i estetyczny wygląd. Jak prać tekstylną kurtkę motocyklową, a czym czyścić skórzaną? W jaki sposób je impregnować? Sprawdź nasze wskazówki dotyczące czyszczenia odzieży motocyklowej.

Odzież motocyklowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Stan ekwipunku warto skontrolować zarówno jesienią, zanim trafi do szafy na dłużej, jak i przed pierwszym wiosennym wyjazdem w trasę. Właściwie traktowany, odwdzięczy się wieloletnią trwałością, maksymalną ochroną przed kaprysami pogody i przyjemnym zapachem. Optymalne metody czyszczenia i konserwacji różnią się jednak w zależności od surowców, z jakich wykonano ubrania. To, co posłuży tekstylnym spodniom i kurtce motocyklowej, może zaszkodzić skórzanym, i odwrotnie. Specyficznej troski wymagają również metalowe zamki i twardy plastik.

Na szczęście nie musisz korzystać z usług specjalistycznej pralni, aby mieć pewność, że Twój kombinezon przez lata pozostanie w świetnej formie. Wystarczy poznać najlepsze sposoby jego czyszczenia, a następnie uzbroić się w cierpliwość i właściwe środki piorące. Poniżej dzielimy się radami, przydatnymi dla każdego miłośnika jednośladów.

Pranie odzieży motocyklowej tekstylnej

Pielęgnacja włókien poliamidowych i poliestrowych nie jest szczególnie skomplikowana. Najlepiej zwrócić uwagę na informacje umieszczone na metce. W większości przypadków okaże się, że swoją tekstylną kurtkę motocyklową możesz wyprać w pralce.

Nowoczesnym membranom nie służą jednak tradycyjne płyny zmiękczające i zwykłe proszki. Aby uniknąć ryzyka ograniczenia ich właściwości oddychających, warto sięgnąć po specjalny środek do prania tkanin. Nie tylko skutecznie usunie on zanieczyszczenia, ale pomoże również zachować parametry funkcjonalne włókien i przygotuje je do późniejszego wchłonięcia impregnatu. Dodatkową zaletą będzie miły zapach. Pamiętaj, aby przed uruchomieniem pralki wyjąć wszelkie ochraniacze.

Pranie tekstylnej odzieży motocyklowej możesz wykonać również ręcznie, z użyciem letniej wody i niewielkiej ilości detergentu. Przyda się wówczas gąbka lub miękka szczoteczka. Pozwól ubraniom naturalnie wyschnąć, z dala od grzejników i silnych źródeł ciepła. Unikaj również mechanicznych suszarek, które mogłyby pogorszyć właściwości materiału.

Czyszczenie odzieży motocyklowej skórzanej

Nieco więcej zachodu wymaga czyszczenie kombinezonu motocyklowego wykonanego ze skóry. We znaki takiej odzieży dają się jej zwłaszcza intensywne opady deszczu oraz palące promienie słońca. Z czasem może zacząć się wysuszać, blaknąć i twardnieć. Skórzaną kurtkę, spodnie lub kombinezon warto więc czyścić z wykorzystaniem specjalnych preparatów, zmniejszających ryzyko powstania pęknięć i zadrapań na powierzchni tego naturalnego surowca. Mowa na przykład o przezroczystym żelu do czyszczenia skóry, który z łatwością usuwa również tłuste plamy i smar.

Przeczytaj także:  Jak dobrać kurtkę motocyklową? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Do wyeliminowania powierzchownych zabrudzeń możesz wykorzystać także delikatne mydło, letnią wodę oraz szmatkę z mikrofibry. Wykonując obrotowe ruchy, pozbędziesz się świeżego brudu. W przypadku welurowej skóry lepiej użyć miękką szczoteczkę i spróbować usunąć zabrudzenia na sucho, aby nie uszkodzić odzieży. Po wysuszeniu ubrań w temperaturze pokojowej warto spryskać je środkiem pielęgnującym, który zmiękczy i wygładzi materiał, przywracając jego oryginalny wygląd. Takiego typu aerozol nadaje się do stosowania zarówno na skórę licową, jak i nubuk czy zamsz.

Dobrze zadbać również o zamki błyskawiczne w kurtce czy plecaku. Odpowiednio konserwowane, będą płynnie się odpinać i zapinać, a kontakt z deszczem i błotem nie spowoduje ich zmatowienia. Przy okazji czyszczenia kombinezonu motocyklowego warto nałożyć na nie dedykowany produkt do pielęgnacji zamków, który szybko wysycha i nie pozostawia plam na skórze czy tkaninie.

Co daje impregnacja odzieży motocyklowej?

Po wypraniu kurtki i pozostałych elementów odzieży motocyklowej najlepiej je również zaimpregnować. Warto znaleźć miejsce w swoim garażu na uniwersalny impregnat w sprayu, który zapewnia wodoodporność zarówno skórze, jak i tekstyliom. Taki środek zapobiegnie przy okazji przywieraniu zabrudzeń i blaknięciu kolorów. Możesz potraktować nim także buty oraz sakwy i kufry przy swoim motocyklu. Pamiętaj o nałożeniu świeżej warstwy nie tylko przed sezonem, ale również po każdej jeździe w deszczu.

Aby utrzymać skórę w dobrej kondycji, warto sięgać po przeznaczone dla niej specyfiki. Przezroczysty balsam z olejem jojoba i naturalnym woskiem pszczelim zapewni długotrwałą ochronę przed wilgocią i starzeniem. Wystarczy nałożyć go na czystą i suchą skórę za pomocą miękkiej gąbki, a po kilku minutach zetrzeć nadmiar preparatu miękką szmatką. Tak zabezpieczona kurtka czy spodnie na dłużej pozostaną miękkie i elastyczne.

Wspomniany produkt nie pozostawia tłustego połysku, dzięki czemu wykorzystasz go także do konserwacji matowej skóry. Może Ci się przydać również do zaimpregnowania butów i rękawic motocyklowych. Nawilżona balsamem skóra będzie mniej podatna na pękanie i kruszenie.

Przeczytaj także:  Jak skompletować strój na motocykl szosowo-turystyczny? Wybieramy zestaw

Przechowywanie kombinezonu motocyklowego

Równie istotne co regularne czyszczenie ekwipunku jest jego prawidłowe przechowywanie. Po zakończeniu sezonu wypraną odzież motocyklową najlepiej jest powiesić w suchym, wentylowanym miejscu o umiarkowanej temperaturze powietrza. Aby dodatkowo zabezpieczyć ubrania, możesz je włożyć w cienkie, oddychające pokrowce. Niewskazane są wszelkie plastikowe pojemniki. Złożenie kurtki czy spodni motocyklowych w kostkę zaszkodzi materiałowi i uniemożliwi odpowiednią wentylację.

Choć najwięcej środków przeznaczamy na zakup samej maszyny, odzież motocyklowa to również spory wydatek. Warto więc odpowiednio o nią dbać, aby służyła w nienagannym stanie jak najdłużej. Pielęgnacja kombinezonu motocyklowego czy innego typu odzieży jest nie tylko kwestią estetyki, ale także bezpieczeństwa.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl

Powiązane artykuły
Jak dobrać kask motocyklowy? 5 ważnych wskazówek
wybór kasków motocyklowych w RRmoto

Dobrze dobrany kask motocyklowy jest podstawowym elementem ekwipunku, niezbędnym, by wybrać się w podróż swoim jednośladem. To obowiązek, z którego Read more

Jakie buty na motocykl wybrać? Sprawdź, czym się kierować
wybór butów motocyklowych w sklepie

Buty motocyklowe są tak samo ważnym elementem wyposażenia, jak kurtka, spodnie czy kask. Jaki mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort Read more

Mocowanie kamery do kasku motocyklowego i nie tylko. Jakie są możliwości montażu?
Kierowca motocykla jedzie z kamerą zamocowaną do kasku

Nowoczesne kamery pozwalają na zarejestrowanie Twojej podróży na jednośladzie. Dzięki niej możesz nagrać niesamowitą trasę, wybronić się od niesłusznego mandatu Read more

Jak dobrać pierwszy ubiór motocyklowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, a czego unikać
dobór pierwszego stroju na motocykl

Wybór odpowiedniej odzieży na motocykl jest tak samo ważny, jak zakup pierwszego pojazdu. Ubiór motocyklisty spełnia bowiem nie tylko rolę Read more

Autor wpisu

user avatar

Redakcja RRmoto

Jesteśmy grupą motocyklowych pasjonatów z RRmoto. Pomagamy w wyborze motocykli i niezbędnego wyposażenia zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym motocyklistom.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię!

Jesteś 1 osobą, która oceniła artykuł jako pomocny.

Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *