Pasażer na motocyklu – najważniejsze zasady bezpieczeństwa

calendar
jazda motocyklem we dwoje

Jazda motocyklem to wspaniała pasja i wiele osób marzy o tym, żeby ją z kimś dzielić poprzez wspólną jazdę. Zakup drugiego motocykla nie zawsze jest możliwy, więc wtedy pozostaje jazda z pasażerem. Za chwilę dowiesz się, jak bezpiecznie przewozić pasażerów na motocyklu i co na ten temat mówią przepisy. Wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo i komfort dla obu stron.

Większość motocykli dostępnych na rynku pozwala na przewożenie pasażera, a w swoich materiałach reklamowych producenci często zachęcają do tego, by ruszyć w podróż we dwoje. Dlatego zarówno kierowca, jak i pasażer motocykla powinni wiedzieć, jak zachowywać się w trakcie jazdy, jak się ubrać i co na ten temat mówi prawo. Miedzy innymi te kwestie przedstawimy Ci w naszym poradniku.

Jak się przygotować do jazdy we dwoje?

Przygotowanie motocykla

Zanim w ogóle pomyślisz o tym, żeby wyjechać w trasę, upewnij się, że motocykl jest sprawny technicznie i przygotowany do przewozu drugiej osoby. Skontroluj stan podnóżków dla pasażera i podstawowe kwestie, a więc stan opon, hamulców, zawieszenia itp. Jeżeli maszyna zachowuje się nienaturalnie, lepiej zrezygnuj z jazdy i odwiedź zaprzyjaźniony serwis. Jeśli tylny amortyzator ma regulację napięcia wstępnego sprężyny, utwardź ją odpowiednio do wagi pasażera.

Upewnij się, że motocykl ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie. Pomyśl też o wykupie dodatkowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Choć zakładamy, że nie będziesz nikogo narażać na niebezpieczeństwo, to lepiej dmuchać na zimne. Zajrzyj też do dowodu rejestracyjnego, gdzie w polu S.1 znajdziesz informację na temat liczby miejsc siedzących.

Przygotowanie pasażera

Jeśli chodzi o przygotowanie pasażera do jazdy motocyklem, polskie prawo wskazuje jedynie dwie kwestie. Pierwsza to taka, że druga osoba musi mieć homologowany kask ochronny. Druga zasada mówi, że jazda na motocyklu z pasażerem, który znajduje się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających jest zabroniona, z wyjątkiem sytuacji, kiedy jest on przewożony w wózku bocznym lub przyczepce motocyklowej.

Przeczytaj także:  Jaki kask na skuter wybrać? Kilka praktycznych porad

W idealnej sytuacji pasażer powinien mieć też odpowiednią odzież ochronną, a więc kurtkę i spodnie motocyklowe, buty i rękawice. Jeżeli zamierzacie podróżować razem regularnie, to warto kupić interkomy, które usprawnią komunikację podczas jazdy z pasażerem.

Koniecznie ustalcie sposób komunikacji, zwłaszcza informowanie o wsiadaniu i zsiadaniu pasażera z motocykla, żeby być na to przygotowanym. Niespodziewane i gwałtowne ruchy mogą skończyć się upadkiem.

Pasażer na motocyklu – przepisy, które trzeba znać

Wiesz już, że według polskich przepisów pasażer motocykla musi mieć kask ochronny i nie może znajdować się pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, jeśli nie masz motocykla z wózkiem bocznym.

Jeżeli zastanawiasz się, jak przewozić dziecko na siedzeniu pasażera, to tu przepisy mówią, że pasażer musi sięgać nogami do podnóżków motocykla. Oczywiście podnóżki pasażera są umieszczone nieco wyżej i bliżej siedziska niż te dla kierowcy. Jeśli dziecko jest jeszcze za małe, możesz spróbować wprowadzić modyfikacje podnóżków tak, by spełnić ten wymóg. Musisz wiedzieć, że przewóz dzieci do 7. roku życia jest możliwy tylko z prędkością do 40 km/h.

Jeżeli osoba będąca w roli pasażera ma ukończone 7 lat, to obowiązują standardowe ograniczenia wynikające z ustawy Prawo o ruchu drogowym.

O czym jeszcze pamiętać?

Technika jazdy

Pamiętaj, że jazda motocyklem z pasażerem wymaga nieco innej techniki, ponieważ dodatkowe obciążenie ma wyczuwalny wpływ na pracę zawieszenia, stabilność motocykla i możliwość manewrowania nim. Dlatego nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i ważne jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Przed wyruszeniem w dłuższą trasę, warto przejechać się z pasażerem w ustronnym miejscu, żeby wyczuć, jak motocykl zachowuje się z dodatkowym obciążeniem. Jeżeli motocykl ma uchwyty z tyłu, to pasażer może jedną ręką złapać uchwyt, a drugą oprzeć się o bak. Pasażer powinien lekko ściskać kierowcę wewnętrzną częścią ud, a ciężar ciała rozłożyć na podnóżkach motocykla.

Przy braku uchwytów obie ręce powinny spoczywać na zbiorniku paliwa, a ciężar ciała należy rozłożyć na podnóżki, pośladki i ręce trzymane na zbiorniku paliwa.

Przeczytaj także:  Budowa kasku motocyklowego. Z czego wykonane są najlepsze modele?

W trakcie jazdy nie wykonuj gwałtownej korekty toru jazdy, która mogłaby wytrącić pasażera z równowagi. Osoba podróżująca z tyłu powinna cały czas starać się pozostawać w tej samej pozycji i w żadnym wypadku nie może odrywać nóg od podnóżków. Dlatego staraj się informować o tym, że zamierzasz hamować lub gwałtownie przyspieszyć. Podczas jazdy próbnej możecie przećwiczyć zachowanie podczas nagłych manewrów.

Dodatkowe wyposażenie

Wspominaliśmy już o interkomie, ale możesz jeszcze wyposażyć się w akcesoria, które zwiększają komfort jazdy we dwoje. Warto kupić specjalne uchwyty, które w zależności od wersji są zamontowane na pasie lub można je przyczepić do zbiornika paliwa. Pas przyda się w szczególności podczas jazdy z dzieckiem, które będzie mieć problemy, żeby sięgnąć do baku.

Podsumowanie

Znasz już podstawy jazdy motocyklem z pasażerem i wiesz, w co warto się wyposażyć. Jeżeli zdecydujesz się na przejażdżkę we dwoje, pamiętaj, że należy się odpowiednio ubrać, zadbać o motocykl i ustalić wspólną komunikację. Pamiętaj, żeby w trakcie jazdy robić regularne przerwy, bo odpoczynek też ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo Twoje i pasażera.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.

Powiązane artykuły
Jak dobrać kurtkę motocyklową? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
dobór kurtki motocyklowej

Dobra kurtka motocyklowa to solidny pancerz, który chroni ciało motocyklisty zarówno w trakcie długich podróży, jak i szybkich wypadów. Wie Read more

Zbroja motocyklowa na lato – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
jazda w zbroi motocyklowej latem

Relacja motocyklistów z latem bywa skomplikowana. Słoneczna pogoda i bezchmurne niebo to idealne warunki do jazdy motocyklem. Z drugiej strony Read more

Rozmiary kasków motocyklowych – jak wybrać odpowiedni?
przymierzanie kasku motocyklowego

Rozmiar kasku motocyklowego jest bardzo istotnym aspektem, który wpływa na bezpieczeństwo użytkownika. Źle dopasowany kask może zsunąć się z Twojej Read more

Jaki kask na skuter wybrać? Kilka praktycznych porad
Kierowca skutera w kasku

Skutery są kategorią jednośladów, przy której bezpieczeństwo często jest traktowane dość luźno nie tylko w kwestii odzieży, ale również w Read more

Autor wpisu

user avatar

Wojciech Grzesiak

Od wielu lat związany z mediami i branżą motocyklową. Prywatnie miłośnik włoskiej motoryzacji, włoskich kolarzówek i włoskiej kuchni.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *