Jazda motocyklem w upale – o czym pamiętać, gdy żar leje się z nieba?

calendar
Odzież motocyklowa termoaktywna do jazdy w upale

Wydawałoby się, że upalne dni są idealne do jazdy motocyklem, ale nie wszyscy motocykliści dobrze znoszą wysokie temperatury. Jedni decydują się na wyjazd, ale często w niedostosowanych do tego ubraniach, a inni odpuszczają i czekają na obniżenie temperatury. Czy można w tym wszystkim znaleźć złoty środek? Jak radzić sobie w gorący dzień?

Z roku na rok pogoda w Polsce robi się coraz łaskawsza dla tych, którzy lubią wysokie temperatury. Zimy zrobiły się lżejsze, wiosna zaczyna się wcześniej, a sezon motocyklowy może trwać nawet do drugiej połowy listopada. Punktem kulminacyjnym jest oczywiście lato, kiedy wiele osób bierze urlop i wyrusza w podróż motocyklem. Dlatego podpowiemy Ci, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami bez porzucania odzieży motocyklowej.

Jazda motocyklem w upale a bezpieczeństwo

Podczas jazdy w czasie upału istnieje wysokie ryzyko odwodnienia organizmu i przegrzania. To może nieść za sobą przykre konsekwencje. W obu przypadkach może to prowadzić do zaburzeń koncentracji, a nawet do zasłabnięcia.

Odwodnienie organizmu

Według specjalistów przeciętne zapotrzebowanie człowieka na wodę wynosi 2-2,5 l dziennie i wartość ta dotyczy stanu spoczynku. Przyczynami odwodnienia może być przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, a także długotrwały i intensywny wysiłek fizyczny. Wyróżniamy 3 rodzaje odwodnienia:

  • lekkie – wzmożone pragnienie, zawroty głowy;
  • umiarkowane – suchość w ustach, przyspieszone bicie serca, ospałość;
  • ostre – skrajne pragnienie, szybki oddech, problemy z psychiką i koncentracją.

Przegrzanie organizmu (hipertermia)

Do przegrzania organizmu dochodzi, kiedy temperatura ciała przekracza 40 st. C i organizm ma problem, żeby się schłodzić. Do przegrzania może dojść w wyniku długotrwałego narażenia na temperaturę powyżej 35 st. C, podczas długotrwałego wysiłku w wysokich temperaturach, w wyniku odwodnienia.

Objawy przegrzania organizmu:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • przyspieszone bicie serca,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • kurcze cieplne,
  • spocona i jednocześnie chłodna skóra.

Kiedy zauważysz któreś z tych objawów, przerwij jazdę, znajdź schronienie w chłodnym miejscu i napij się wody, elektrolitów lub napoju izotonicznego. Te metody powinny pomóc w przypadku lekkiego przegrzania. Pamiętaj jednak, żeby nie popadać w skrajności – przyjmowane płyny nie mogą być zbyt zimne. Zlekceważenie lekkich objawów może doprowadzić nawet do udaru cieplnego i hospitalizacji.

Przeczytaj także:  Kask motocyklowy na lato – postaw na modele z wydajną wentylacją

Jak radzić sobie z wysokimi temperaturami?

Jazda motocyklem w czasie upału może być bezpieczna, ale musisz pamiętać o tym, żeby się odpowiednio ubrać i robić przerwy częściej niż zwykle.

Jak ubrać się do jazdy w upalne dni?

Producenci odzieży motocyklowej mają w swojej ofercie wiele rozwiązań, które ulżą Ci w gorące dni, a są nimi:

  • meshowe kurtki kurtki tekstylne z dużymi panelami z meshu są jednocześnie bezpieczne i przewiewne. Pod spód możesz założyć bieliznę termoaktywną i pęd powietrza schłodzi Twoje ciało. Przykładowe modele to Shima OpenAir, Rebelhorn Wave, Spidi Tek Net
  • przewiewne spodnie motocyklowe – polecane modele w tej kategorii to np. Spidi Charged, Shima Jet, Spidi Super Net, Rebelhorn Nomad (ten ostatni jest jednowarstwowy, wykonany z wytrzymałego Armalithu). 
  • kamizelki chłodzące – to rodzaj odzieży zakładanej pod kurtkę, wystarczy namoczyć ją w wodzie, wycisnąć jej nadmiar i można ruszać w drogę, a kamizelka zapewni przyjemne uczucie chłodu. Przykładowo kamizelka Shima Hydrocool Vest zapewnia chłodzenie do 8 godz. i może obniżyć temperaturę ciała nawet o 8 st. C;
  • dobrze wentylowana odzież motocyklowa – komplet tekstylny wyposażony w duże otwory wentylacyjne może zapewnić uczucie chłodu podobne do tego w meshowej kurtce. Sprawdź komplety takie, jak Spidi 4 Season EVO, Rebelhorn Cubby V, Rebelhorn Hiker IV;
  • bielizna termoaktywna bielizna termoaktywna zapewnia termoregulację i doskonale odprowadza wilgoć, a modele z jonami srebra zapewniają dłuższą świeżość i mają właściwości antybakteryjne; spidi seamless, rebelhorn freeze, redline venus/mars 
  • przewiewne rękawice motocyklowe – w sprzedaży jest dużo modeli rękawic motocyklowych, które mają perforację lub są wykonane z przewiewnych materiałów. Przykładowe modele to Shima Air 2.0, Richa Air Jet, Held Air Stream 3.0, Seca Summer Short II;
  • buty motocyklowe na lato – nogi i stopy znajdują się najbliżej silnika i jego elementów, więc warto mieć przewiewne buty, a ich forma zależy od tego, jaki masz motocykl i jaki styl jazdy preferujesz. Przykładowo możesz kupić buty turystyczne Rebelhorn Scout Air, trampki Shima SX-2 albo buty sportowe Shima SX-6.

Jazda motocyklem w upalne dni – dobre praktyki

Odpowiedni strój to połowa sukcesu, a druga połowa to taktyka. Staraj się unikać jazdy w pełnym słońcu przez dłuższy czas. Pamiętaj o planowaniu postoju częściej niż zwykle. Zatrzymuj się tam, gdzie możesz liczyć na cień lub klimatyzowane miejsce. Staraj się wybierać miejsca, gdzie możesz kupić wodę lub napoje izotoniczne. W trakcie postoju nie zostawiaj odzieży i kasku w nasłonecznionym miejscu. Jeżeli poczujesz objawy przegrzania lub odwodnienia, natychmiast przerwij jazdę.

Przeczytaj także:  Jak dobrać kurtkę motocyklową? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Krótkie spodenki na motocykl? W żadnym wypadku!

Niektórym wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem na upalne dni są krótkie spodnie i koszulka z krótkim rękawem, a do tego brak rękawic i sportowe obuwie codzienne. Choć można przywoływać przykłady, że w krajach południowych wiele osób jeździ właśnie w takim stroju, to kiedy coś się stanie, skóra nie ma żadnej ochrony podczas tarcia o nawierzchnię.

Nie bez przyczyny odzież motocyklowa przechodzi rygorystyczne testy wytrzymałościowe i musi być odpowiednio certyfikowana, żeby zapewnić Ci bezpieczeństwo. Dodatkowo miejsca narażone na kontakt z nawierzchnią są wzmacniane podwójną warstwą materiału lub potrójnymi szwami.

Dlatego z oczywistych względów lepiej mieć w swojej motocyklowej szafie odzież przeznaczoną do jazdy w czasie upału, a więc meshową kurtkę, dobrze wentylowane spodnie, przewiewne rękawice i buty oraz dobrze wentylowany kask, ale staraj się unikać kasków otwartych.

Podsumowanie

Jak widzisz, można bezpiecznie jeździć motocyklem w upale, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek i odpowiednio się ubrać. Niezależnie od tego, czy motocykl służy Ci do codziennej jazdy, czy na weekendowe wycieczki, kup bezpieczną i przewiewną odzież i nie zapominaj o nawodnieniu organizmu.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.

Powiązane artykuły
Jak dobrać kask motocyklowy? 5 ważnych wskazówek
wybór kasków motocyklowych w RRmoto

Dobrze dobrany kask motocyklowy jest podstawowym elementem ekwipunku, niezbędnym, by wybrać się w podróż swoim jednośladem. To obowiązek, z którego Read more

Jakie buty na motocykl wybrać? Sprawdź, czym się kierować
wybór butów motocyklowych w sklepie

Buty motocyklowe są tak samo ważnym elementem wyposażenia, jak kurtka, spodnie czy kask. Jaki mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort Read more

Mocowanie kamery do kasku motocyklowego i nie tylko. Jakie są możliwości montażu?
Kierowca motocykla jedzie z kamerą zamocowaną do kasku

Nowoczesne kamery pozwalają na zarejestrowanie Twojej podróży na jednośladzie. Dzięki niej możesz nagrać niesamowitą trasę, wybronić się od niesłusznego mandatu Read more

Jak dobrać pierwszy ubiór motocyklowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, a czego unikać
dobór pierwszego stroju na motocykl

Wybór odpowiedniej odzieży na motocykl jest tak samo ważny, jak zakup pierwszego pojazdu. Ubiór motocyklisty spełnia bowiem nie tylko rolę Read more

Autor wpisu

user avatar

Wojciech Grzesiak

Od wielu lat związany z mediami i branżą motocyklową. Prywatnie miłośnik włoskiej motoryzacji, włoskich kolarzówek i włoskiej kuchni.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *