Membrany wodoodporne to jedna z najlepszych rzeczy, jakie przydarzyły się motocyklistom. Chronią przed przemoknięciem, jednocześnie zapewniając oddychające właściwości. Żeby jednak odzież membranowa służyła Ci przez długi czas, musisz o nią odpowiednio zadbać. Dlatego z tego tekstu dowiesz się, jakie są rodzaje membran i jak należy je pielęgnować.
Membrany wodoodporne stały się powszechnym elementem ubrań motocyklowych, sportowych i turystycznych. Stosuje się je również np. w namiotach. Historia kurtek przeciwdeszczowych sięga 1842 r., kiedy to szkocki chemik Charles Macintosh stworzył nowy rodzaj plandeki, którą można było zastosować w odzieży. Obecnie membrany wodoodporne są obecne nawet w budżetowych produktach. Najbardziej znane i pożądane są membrany GORE-TEX, które powstały w 1969 r.
Co daje membrana w odzieży motocyklowej?
Membrana ma trzy główne zadania:
- chroni przed przemoknięciem,
- chroni przed wiatrem,
- zapewnia odpowiednią wymianę powietrza.
Jeżeli kupisz zwykły kombinezon przeciwdeszczowy, to już po pierwszej przejażdżce zauważysz, że tworzy się w nim klimat sauny parowej, a ciało zaczyna się pocić i nie pomoże tu nawet najlepsza bielizna techniczna. Dlatego wodoodporne kurtki z membraną są lepszym wyborem, jeśli nie chcesz przemoknąć i ulec przegrzaniu.
Przy zakupie odzieży membranowej liczą się dwa wskaźniki – wodoszczelności i oddychalności. Ten pierwszy jest wyrażany w milimetrach słupa wody. Oddychalność to inaczej opór parowania i ma oznaczenie RET. W przypadku odzieży sportowej przyjmuje się, że najlepszy jest wskaźnik 0-6, przy średniozaawansowanej aktywności powinien wynosić 6-13. Dla przykładu membrany GORE-TEX mają wodoszczelność na poziomie minimum 28000 mm słupa wody i współczynnik RET poniżej 9.
Membranę znajdziesz w wybranych modelach wielu producentów odzieży motocyklowej – to m.in. kurtki Shima, kurtki Seca czy kurtki Rebelhorn.
Dlaczego czyszczenie kurtki z membraną wymaga specjalnej uwagi?
W kurtkach motocyklowych spotykamy trzy rodzaje membran – odpinane, zintegrowane i laminat, a więc membranę połączoną z materiałem ochronnym.
Żeby membrana zachowała swoje właściwości hydrofobowe, trzeba o nią zadbać. Brud sprawi, że membrana się „zatka” i straci swoje właściwości oddychające. Dlatego taką odzież należy prać i impregnować.
Pranie kurtki z membraną w pralce automatycznej – czy to możliwe?
Zanim przystąpisz do jakichkolwiek czynności, przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi. Dzięki temu będziesz mieć pojęcie, czym prać kurtkę, żeby jej nie zniszczyć. Większość producentów dopuszcza pranie kurtki motocyklowej w pralce pod warunkiem, że użyjesz programu do delikatnych tkanin, nie poddasz jej wirowaniu i będzie prana w niskiej temperaturze. Pamiętaj, żeby wyciągnąć ochraniacze, opróżnić kieszenie, wypiąć podpinkę i membranę i prać kurtkę na lewej stronie, żeby nie uszkodzić materiału i odblasków.
Membrana wymaga delikatniejszego traktowania, dlatego należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta, a najlepiej wyprać ją ręcznie, bez użycia proszku. Proszek do prania odzieży może zatkać pory i membrana straci oddychalność.
Najmniej problematycznym elementem jest podpinka ocieplająca, którą możesz z powodzeniem wrzucić do pralki.
Jak prać kurtkę z membraną? Wyjaśniamy krok po kroku
Pranie kurtki przeciwdeszczowej z membraną możemy podzielić na kilka etapów:
- Zakładamy, że masz kurtkę z wypinaną membraną. Przed praniem kurtki wypnij membranę i podpinkę ocieplającą oraz wyjmij ochraniacze. Przygotuj miskę z wodą o temperaturze ok. 30 st. C. Do wody wlej specjalny płyn do prania motocyklowej odzieży tekstylnej i zamocz kurtkę. Jeżeli decydujesz się na tradycyjny płyn do prania, to pamiętaj, że nie może mieć właściwości zmiękczających. Podpinkę ocieplającą możesz włożyć do pralki, a membraną zajmiemy się za chwilę.
- Odczekaj kilka minut, weź gąbkę (np. taką do mycia naczyń) i usuń z powierzchni kurtki wszystkie zabrudzenia w postaci owadów itp., ale jednocześnie unikaj szorowania. Kluczem do sukcesu jest delikatność. Kiedy już to zrobisz, spłucz ją obficie wodą. Najlepiej zrób to pod prysznicem.
- Kiedy już opłuczesz kurtkę, powieś ją na szerokim wieszaku i zawieś w przewiewnym miejscu, z dala od grzejników. Podobnie zrób z podpinką ocieplającą. Możesz też rozłożyć ją na płasko na podłodze. W przypadku prania odzieży motocyklowej należy odpuścić pomysł suszenia suszarką bębnową.
Teraz czas zaopiekować się membraną.
- Ponownie przygotuj miskę z wodą i włóż do niej membranę. Do wody możesz dodać np. specjalny płyn do prania membran. Po kilku minutach moczenia weź delikatną gąbkę lub szczoteczkę i usuń pozostałe zabrudzenia z materiału. Pamiętaj, żeby unikać szorowania.
- Po wyczyszczeniu membrany spłucz ją obficie wodą i powieś na wieszaku w przewiewnym miejscu lub rozłóż na podłodze bądź innej płaskiej powierzchni i pozwól spokojnie wyschnąć.
- Jeżeli kurtka ma zintegrowaną membranę, to po prostu zamocz ją w wodzie o temperaturze ok. 30 st. C i trudniejsze zabrudzenia spróbuj usunąć gąbką. Jeśli to nie pomoże, użyj środka do prania odzieży tekstylnej lub do prania membran.
Impregnacja
Kiedy odzież już wyschła, nadchodzi czas na wielki finał w postaci odnowienia powłoki ochronnej, a więc impregnacji odzieży. Do tego celu przyda Ci się specjalny środek – np. S100 Impragnier Spray. Choć nazwa zabiegu brzmi groźnie, to jest on bajecznie prosty. Wystarczy rozwiesić kurtkę i membranę, a następnie spryskać ją sprayem z odległości ok. 20 cm i pozostawić do wyschnięcia w zacienionym miejscu.
Podsumowanie
Dzięki naszemu poradnikowi wiesz już, jak prać kurtkę z membraną, żeby jej nie zniszczyć. Pamiętaj, żeby prać kurtkę z membraną ręcznie i nie suszyć w suszarce bębnowej, bo możesz ją zniszczyć. Przed przystąpieniem do prania zapoznaj się z instrukcją obsługi producenta lub zobacz w sieci, czy nie zamieścił on poradnika dotyczącego dbania o jego produkty. W razie wątpliwości możesz też zajrzeć do profesjonalnego sklepu motocyklowego – np. RRmoto, gdzie doradcy podpowiedzą Ci, jakich produktów do prania użyć i jak przeprowadzić cały proces.
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.