Kominiarka motocyklowa to ciekawy przypadek w świecie odzieży i bielizny motocyklowej. Z jednej strony mamy świadomość, że coś takiego istnieje i niektórzy motocykliści się w nią wyposażają, ale z drugiej – zazwyczaj wybierana jest najtańsza kominiarka bawełniana. Najczęściej o zakupie decyduje możliwie najniższa cena. W naszym poradniku dowiesz się, dlaczego takie myślenie jest błędne i jak kominiarka może Ci pomóc latem.
Kominiarka motocyklowa jest kupowana przede wszystkim po to, by uniknąć wnikania potu w wyściółkę kasku, a więc ze względów higienicznych. Z powodzeniem możemy ją zakwalifikować do elementów bielizny motocyklowej. Jednak musisz wiedzieć, że kominiarki motocyklowe mogą mieć szersze zastosowanie. W kolejnych punktach poznasz rodzaje kominiarek motocyklowych oraz ich możliwości i budowę.
Dlaczego warto mieć kominiarkę motocyklową nie tylko na chłodne dni?
Ustaliliśmy już, że najczęstszym powodem zakupu kominiarki motocyklowej jest chęć utrzymania higieny kasku, ale jednocześnie niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że bawełna znacznie komplikuje sprawy. Najlepszym rozwiązaniem będzie kominiarka termoaktywna, wykonana ze specjalnych materiałów, których zadaniem jest zapewnienie komfortu termicznego w ciepłe dni lub ochrona przed zimnem.
Jaka kominiarka motocyklowa na lato sprawdzi się najlepiej?
Kupując kominiarkę na chłodniejsze dni, będziesz rozglądać się za modelem z długim kołnierzem, wykonanym z materiału, który doskonale chroni przed wpływem niskich temperatur. Latem z kolei możesz postawić na jedną z dwóch opcji. Pierwsza to kominiarki termoaktywne uniwersalne, a więc takie, które zapewniają komfort użytkowania w szerokim zakresie temperatur – od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Materiał użyty do ich produkcji ma właściwości termoregulacji, ale zazwyczaj takie rozwiązanie przestaje działać w temperaturach powyżej 25 st. C.
Powyżej tej granicy najlepiej zainwestować w kominiarkę chłodzącą, która jest wykonana z materiałów dbających o to, żeby ciało możliwie jak najszybciej wytracało temperaturę. Zapewniają dobry przepływ powietrza, szybko odprowadzają pot, a niektóre modele potrafią obniżyć temperaturę ciała nawet o 1 do 2 st. C. W tzw. coolerach producenci stosują też jony srebra, które niwelują przykry zapach potu i mają działanie antybakteryjne.
Kominiarki motocyklowe na lato z oferty RRmoto
Tyle teorii, a teraz nadszedł czas, żebyśmy przedstawili Ci konkretne przykłady kominiarek, które sprawdzą się w ciepłe dni. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór produktów na każdą pogodę. Przed zakupem warto zmierzyć obwód głowy. Robi się to miarą krawiecką, z pominięciem uszu, a więc zasady są tu takie same jak w przypadku pomiarów wykonywanych podczas poszukiwań kasku motocyklowego.
Rebelhorn Breeze
Kominiarka Rebelhorn Breeze jest funkcjonalna i przy okazji kusi atrakcyjną ceną. Wykonano ją z materiału, którego zadaniem jest schłodzenie głowy w trakcie jazdy w umiarkowanych i wysokich temperaturach. Jest cienki, szybko schnie i „oddycha”. Jego elastyczność sprawia, że dobrze dostosowuje się do kształtu głowy. Płaskie szwy zapewniają komfort użytkowania.
Redline Active 2
Producenci pomyśleli też o kobietach, zwłaszcza tych z długimi włosami. Termoaktywna kominiarka motocyklowa Redline Active 2 została zaprojektowana specjalnie z myślą o paniach i ma specjalne wycięcie na kucyk. Długi kołnierz zapewnia komfort termiczny ramion i szyi. Materiał Outlast ma zdolność do termoregulacji, więc zapobiega wytracaniu ciepła w chłodne dni i odprowadza jego nadmiar podczas jazdy w wysokich temperaturach.
Shima Balaclava Cooler
Kominiarka Shima Balaclava Cooler ma zapewnić dobrą izolację termiczną nie tylko latem. Jednocześnie została zaprojektowana tak, że najlepiej sprawdzi się właśnie o tej porze roku. Z jednej strony mamy włókna Coolmax All Season, które działają podobnie do Outlastu. Z drugiej – kominiarka ma przewiewne wstawki w okolicach ust, nosa i na czubku głowy, żeby szybciej dostarczać chłodne powietrze.
Alpinestars Skull Cap Beanie
Teraz czas na czarnego konia gonitwy, a jest nim czepek pod kask Alpinestars Skull Cap Beanie. Może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu nie chcesz kupować kominiarki lub nie możesz jej nosić. Wtedy do gry wkracza właśnie czapka termoaktywna. Oprócz tego, że uszyto ją z oddychającego i szybkoschnącego materiału, dodatkowo ma meshowe panele, które dają lepszy przepływ powietrza.
Podsumowanie
Jazda w upalne dni może być przyjemna, jeśli zastosujesz odpowiednią kominiarkę termoaktywną lub chłodzącą. W cieplejsze dni ciało szybko się nagrzewa, co powoduje pocenie, a to prosta droga do odwodnienia. Dzięki kominiarce ograniczysz ten proces i wygodnie przejedziesz wiele kilometrów. Dodatkowo wilgoć nie jest bezpieczna dla wyściółki kasku i skóry. Jak widzisz, termoaktywna kominiarka motocyklowa na lato to same zalety.
Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.