Prawo jazdy na motocykl – kategorie, kurs i wszystko, co musisz wiedzieć

calendar
Motocyklistka zdaje na prawo jazdy

Chcesz jeździć motocyklem? To doskonała wiadomość! Jednak chęci to dopiero pierwszy, choć ważny krok na drodze do wjechania w świat jednośladów. Najpierw musisz mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl? Jakie są kategorie prawa jazdy? Co musisz wiedzieć o egzaminie? Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz w naszym poradniku.

Choć w Polsce spada liczba wydanych praw jazdy, to kategorie motocyklowe notują odwrotny trend. Wtórują mu statystyki rejestracji nowych i używanych motocykli. Jeżeli chcesz poczuć wolność i wiatr we włosach, to najpierw musisz zdobyć prawo jazdy. Jest tylko jeden wyjątek, kiedy prawo jazdy na motocykl nie jest wymagane, ale o tym dowiesz się w dalszej części tekstu.

Prawo jazdy na motor – kategorie prawa jazdy

Od 2013 r. zmieniły się przepisy, a kategorie prawa jazdy na motocykl zostały dostosowane do prawa unijnego. Wyróżniamy 3 kategorie prawa jazdy na motocykl, które zdobywa się stopniowo. Dzięki temu możesz przesiadać się na motocykle o coraz większej pojemności skokowej silnika i maksymalnej mocy. Celowo pominiemy prawo jazdy AM, ponieważ dotyczy ono motorowerów i zastąpiło kartę motorowerową.

Kategorie prawa jazdy na motocykl:

  • A1 – to pierwszy stopień wtajemniczenia. Umożliwia prowadzenie motocykla z silnikiem o pojemności skokowej do 125 cm3, mocy nie wyższej niż 11 kW oraz stosunku mocy do masy własnej nie większym niż 0,1 kW/kg; motocykla trójkołowego o mocy nieprzekraczającej 15 kW i motoroweru. Na prawo jazdy kat. A1 możesz zdawać już w wieku 16 lat, ale wtedy wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.
  • A2 – to kategoria przeznaczona dla osób pełnoletnich. Z tym prawem jazdy możesz jeździć motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, a także motocyklem trójkołowym o mocy nieprzekraczającej 15 kW, motocyklami na prawo jazdy kategorii A1 i motorowerami.
  • A – to najwyższy stopień wtajemniczenia. Możesz uzyskać prawo jazdy kat. A po ukończeniu 20. roku życia, jeśli masz prawo jazdy kategorii A2 co najmniej od 2 lat. Jeśli nie masz prawa jazdy kat. A2, to musisz mieć ukończone 24 lata.

Prawo jazdy na motocykl krok po kroku

Proces zdobywania prawa jazdy na motocykl może wydawać się skomplikowany, bo w teorii jest wiele kroków do wykonania, ale w praktyce to bardzo proste. 

1. Złóż wniosek

Najpierw musisz zgłosić się do wydziału komunikacji z wnioskiem o wydanie prawa jazdy i utworzyć profil kandydata na kierowcę (PKK). Następnie wybierasz ośrodek szkolenia kierowców i zapisujesz się na kurs. Przed jego rozpoczęciem musisz zdobyć orzeczenie lekarskie, które dopuści Cię do zajęć. Jeśli zakończą się pozytywnie, możesz rozpocząć szkolenie.

2. Rozpocznij kurs

W skład kursu na prawo jazdy kat. A1, A2 i A wchodzi kurs teoretyczny o długości 30 godz. i kurs praktyczny o długości 20 godz. Zajęcia odbywają się na placu manewrowym i w ruchu drogowym. Po ukończeniu szkolenia zdajesz egzamin wewnętrzny teoretyczny i praktyczny. Po pozytywnym zaliczeniu możesz przystąpić do egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego.

3. Przystąp do egzaminu

Test na egzaminie teoretycznym składa się z 32 pytań – 20 dotyczy znajomości przepisów ruchu drogowego, a 12 dotyczy wiedzy o motocyklach, zasadach udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwie ruchu drogowego. Egzamin praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza to zadania na placu manewrowym, a druga to jazda w ruchu miejskim, która trwa 25 min. Od 2024 r. obowiązują nowe zasady i egzaminator dopiero po powrocie do ośrodka egzaminacyjnego powie Ci, jaki jest wynik egzaminu praktycznego. Musisz się bardzo pilnować i mieć oczy dookoła głowy, żeby nie popełniać błędów.

4. Czekaj na wydanie prawa jazdy

Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego wnosisz opłatę za wydanie prawa jazdy i czekasz na dokument. Czy to oznacza, że do czasu otrzymania prawa jazdy nie możesz jeździć motocyklem? Tu mamy dobrą informację, ponieważ w 2023 r. wprowadzono tymczasowe elektroniczne prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Dokument jest aktywny po zdaniu egzaminu i wprowadzeniu przez egzaminatora odpowiedniej informacji do systemu. Pamiętaj, że takie prawo jazdy obowiązuje tylko na terenie Polski!

Ile kosztuje prawo jazdy na motocykl?

Odpowiedź na pytanie, ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy na motocykl, jest trudna, ponieważ cena kursu różni się pomiędzy miastami. Na przykład kurs prawa jazdy kategorii A może kosztować od 1,8 tys. do nawet 3 tys. zł. Wybór szkoły jazdy nie powinien jednak być uzależniony od ceny.

Podobnie wygląda kwestia opłaty za egzamin teoretyczny i praktyczny, ponieważ po protestach egzaminatorów sejmiki wojewódzkie ustalają stawki. Górna granica łącznej opłaty za egzamin praktyczny i egzamin teoretyczny to 250 zł.

Obowiązkowa odzież i kask

Co mówią przepisy na temat odzieży motocyklowej na kurs jazdy? Rzeczy obowiązkowe to wysokie, sznurowane lub zapinane na klamry buty, rękawice zakrywające całe dłonie, zapinana na guzik, zamek lub zatrzaski kurtka i spodnie z długimi nogawkami. Kask nie jest obowiązkowy, ponieważ zapewnia go ośrodek szkolenia kierowców i ośrodek egzaminacyjny.

Jednak kurs najlepiej rozpocząć już z własną odzieżą i kaskiem, ponieważ będą odpowiednio dopasowane do Twojego ciała. To ważne także ze względów higienicznych. Nawet stosując kominiarkę pod kask, może się zdarzyć, że to nie wystarczy i wtedy kurs nauki jazdy może skończyć się wizytą u dermatologa. 

Własna odzież to również spokój podczas zajęć i egzaminu. Jeżeli np. przyzwyczaisz się do kasku, na którym się uczysz, a kask zapewniony przez ośrodek egzaminacyjny będzie niewygodny, to przyniesie dodatkowy stres.

Warto wspomnieć, że na początek nie musisz dużo inwestować. Doskonale rozumiemy, że nie każdy zaczyna kurs, wiedząc, na jakim motocyklu będzie chciał jeździć i czy w ogóle dobrnie do egzaminu.

Czy można jeździć motocyklem bez prawa jazdy?

Choć wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”, to jest jeden wyjątek. Od 2014 r. można jeździć motocyklami klasy 125, mając prawo jazdy kategorii B co najmniej od 3 lat. W 2019 r. dopuszczono też prowadzenie motocykla trójkołowego z homologacją L5e. W pozostałych przypadkach konieczne jest posiadanie prawa jazdy odpowiedniej kategorii.

Podsumowanie

Wiesz już, jakie kategorie prawa jazdy są potrzebne do prowadzenia motocykla, a także jak wygląda wyrobienie uprawnień do kierowania jednośladami. To łatwy proces, który otworzy Ci drzwi do motocyklowego świata. Najlepiej zrobić prawo jazdy jeszcze na początku sezonu i cieszyć się jazdą!

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.

Powiązane artykuły

Autor wpisu

user avatar

Wojciech Grzesiak

Od wielu lat związany z mediami i branżą motocyklową. Prywatnie miłośnik włoskiej motoryzacji, włoskich kolarzówek i włoskiej kuchni.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *