Jaki kask na choppera wybrać? Podpowiadamy!

calendar
motocyklista trzymający kask na choppera

Motocyklista podróżujący motocyklem typu chopper dba o odpowiednią ochronę głowy, ale jednocześnie oczekuje, że jego model kasku będzie wygodny i stylowy. W tekście wskażemy, jakie kaski motocyklowe będą najlepsze na motor typu cruiser i chopper. Sprawdzimy, w jaki sposób wybrać odpowiedni kask i który rodzaj ochrony głowy będzie najlepszy w trakcie jazdy ulicznym jednośladem.

Cruiser czy chopper od lat kojarzy się ze skórzaną odzieżą i poczuciem swobody na drodze. Fani jazdy takimi motocyklami ubierają najczęściej klasyczne kurtki w odcieniach czerni, czy w brązie, wygodne jeansy lub skórzane spodnie i masywne buty, które podkreślają ich charakter. Jak jest z ochroną głowy?

Charakterystyka choppera – co warto wiedzieć o tych motocyklach?

Zanim przejdziemy do kwestii doboru kasku dla motocyklisty, warto zapoznać się z charakterystyką jazdy motocyklem typu chopper czy cruiser. To masywne, długie i niskie maszyny, które używane są najczęściej do jazdy po mieście albo po pozamiejskich trasach.

Charakterystyczną cechą budowy choppera i cruisera jest szeroka kierownica, nieosłonięty silnik i duża masa. Zapewniają wygodną pozycję w trakcie jazdy. Przemierzanie dróg takim pojazdem to połączenie komfortu z poczuciem wolności.

Pamiętaj, że to rodzaj motocykla o ograniczonej sterowności i dużych wymiarach. Z tego względu podróżują nim raczej doświadczeni motocykliści.

Kask motocyklowy na choppera – jak wybrać najlepszy egzemplarz?

Czym powinien charakteryzować się wysokiej klasy kask na choppera? Przede wszystkim musi zapewnić pełne bezpieczeństwo. Liczy się materiał wykonania skorupy, skuteczne zapięcie i wyściółka kasku. Najlepsze kaski wykonane są z poliwęglanów i włókien szklanych, które wykazują odporność na uderzenia, wstrząsy czy zarysowania.

Zwróć uwagę, czy skorupa kasku została wykonana zgodnie z europejskimi standardami. Dobry kask ma certyfikaty jakości (np. ECE). W parze z jakością skorupy powinno iść także odpowiednio wykonane wypełnienie, które skutecznie amortyzuje nawet najmniejsze wstrząsy.

Zapięcie, wyściółka i system wentylacji

Kupując kask, sprawdź, jakie posiada zapięcie. To musi dobrze utrzymać kask na głowie, ale jednocześnie powinno być łatwo zapinane i odpinane, aby w razie potrzeby zdjąć kask (np. podczas przerwy). Warto pamiętać o sprawdzeniu, jaki materiał został użyty do wykonania wyściółki. Najlepszy kask ma wyściółkę antybakteryjną, którą można wypiąć i wyprać np. po sezonie.

Przeczytaj także:  Jakie buty motocyklowe na lato? W tych modelach przegrzanie Ci nie grozi

Zwróć uwagę na wbudowany system wentylacji (chroniący głowę przed zagrzaniem, wpływający na komfort jazdy), oraz widoczność wizjera. Zapoznaj się też z dodatkowymi elementami wyposażenia kasku. Możliwość jazdy w okularach, szerokokątny wizjer, deflektor nosa, czy blenda przeciwsłoneczna to elementy, które poprawiają wygodę jazdy.

Wygląd też jest istotny!

Nie można zapomnieć oczywiście o wyglądzie dopasowanym do ulicznego motocykla. Warto zwrócić uwagę na model, który ma klasyczny kształt, a jego kolorystyka i malowanie podkreślają styl znany z filmów amerykańskich o motocyklach.

Pamiętaj, że kask motocyklowy musi być zawsze dobrany pod względem rozmiaru. Powinien on stabilnie leżeć na głowie, a jednocześnie nie może za bardzo uciskać, aby nie obniżyć komfortu jazdy i bezpieczeństwa. Skup się na rozmiarach podanych przez producenta i porównaj je z obwodem Twojej głowy.

Jaki rodzaj kasku na choppera będzie najlepszy?

To pozostawiamy Twoim preferencjom. Integralny kask wykonany jest na bazie pełnej skorupy i zapewnia najlepszą ochronę głowy. Posiada niekiedy blendę przeciwsłoneczną (świetną w słoneczne dni) i oddychającą wyściółkę, którą można wyjąć i wyprać. Z kolei kask otwarty na choppera nie ma części szczękowej, ale za to jest lekki i zapewnia komfort podróży.

Warto podkreślić, że wielu fanów choppera, cruisera czy innych, podobnych rodzajów motocykli, często rusza w dalekie trasy. Z tego względu wymagają m.in., aby ich kask na głowę miał miejsce do instalacji interkomu albo wizjer, który daje możliwość uzyskania najlepszej widoczności na drodze szybkiego ruchu.

Tu najlepiej sprawdzi się kask szczękowy. Jego wyściółka jest wygodna, oddychająca i odporna na wilgoć. Kask nadaje się na bardzo długie trasy ze względu na otwartą część szczękową. Dodatkowo kask posiada zapięcie, które łatwo jest rozpiąć w razie przerwy w podróży. Zaletą wielu modeli tego kasku jest również blenda przeciwsłoneczna.

Jakich kasków lepiej unikać?

Czym nie warto się kierować? Niską ceną. Najtańszy wariant ma najczęściej wątpliwą wytrzymałość. Kaski niewiadomego pochodzenia nie są wykonane z wysokiej jakości materiału (takiego jak poliwęglan), a w razie ewentualnego uderzenia nie będą chronić głowy przed wstrząsem. Pamiętaj jednak, że nawet najlepszy model kasku możesz znaleźć w korzystnej cenie.

Przeczytaj także:  Mocowanie kamery do kasku motocyklowego i nie tylko. Jakie są możliwości montażu?

Kask integralny, turystyczny i kask otwarty na choppera – poznaj najciekawsze modele

Jak wspomnieliśmy wyżej, kask na choppera i cruisera musi spełniać określone warunki, ponieważ motocykl tego rodzaju użytkowany jest w różnych sytuacjach – tak jak skuter (w mieście) i motocykl turystyczny (w trasie).

Które modele kasku będą dla Ciebie odpowiednie?

Przygotowaliśmy ranking kasków, aby polecić Ci modele integralne, turystyczne i otwarte. Ciekawym egzemplarzem kasku integralnego, który będzie pasował do choppera, jest BELL BULLITT DLX COMMAND VINTAGE. To klasyczny kask na choppera, dostępny w różnych rozmiarach i kolorach. Model przypomina kaski znane z lat 60 i 70. Ma kompozytową skorupę, zaawansowany system wentylacji, bezpieczne zapięcie, a nawet kieszonki na słuchawki.

Kask otwarty na choppera, który możemy Ci polecić, to Airoh HELIOS. Wykonany jest z atestowanego termoplastiku. Można nim jeździć bez szyby za sprawą systemu wypinana tego elementu. Ma też poszerzony system widzenia.

Na dalekie podróże warto zainwestować z kolei w model MT GENESIS SV. To kask „z pazurem”. Jest wygodny, bardzo bezpieczny, a „szczęka” otwierana do tyłu zwiększa komfort jazdy.

Postaw na jakość i ochronę!

Jak widzisz, warto wybrać wysokiej jakości kask na choppera, który zapewnia odpowiednią jakość ochrony i komfort podróży. Pamiętaj, że zabezpieczenie głowy jest niezwykle ważne niezależnie od tego, jaki motocykl użytkujesz. Może to być masywny i dostojny motocykl typu cruiser, a może być to zwinny i mały skuter.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl.

Powiązane artykuły
Jak dobrać kask motocyklowy? 5 ważnych wskazówek
wybór kasków motocyklowych w RRmoto

Dobrze dobrany kask motocyklowy jest podstawowym elementem ekwipunku, niezbędnym, by wybrać się w podróż swoim jednośladem. To obowiązek, z którego Read more

Jakie buty na motocykl wybrać? Sprawdź, czym się kierować
wybór butów motocyklowych w sklepie

Buty motocyklowe są tak samo ważnym elementem wyposażenia, jak kurtka, spodnie czy kask. Jaki mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort Read more

Mocowanie kamery do kasku motocyklowego i nie tylko. Jakie są możliwości montażu?
Kierowca motocykla jedzie z kamerą zamocowaną do kasku

Nowoczesne kamery pozwalają na zarejestrowanie Twojej podróży na jednośladzie. Dzięki niej możesz nagrać niesamowitą trasę, wybronić się od niesłusznego mandatu Read more

Jak dobrać pierwszy ubiór motocyklowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, a czego unikać
dobór pierwszego stroju na motocykl

Wybór odpowiedniej odzieży na motocykl jest tak samo ważny, jak zakup pierwszego pojazdu. Ubiór motocyklisty spełnia bowiem nie tylko rolę Read more

Autor wpisu

user avatar

Marcin Lewicki

Dziennikarz i copywriter z wieloletnim stażem. Wielbiciel klasycznej motoryzacji i „powiatowych” wycieczek motocyklowych. Posiadacz zabytkowego BMW E34 i 23-letniego cruisera marki Daelim.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *