Motocykl turystyczny – czym się wyróżnia i jaki kupić? 5 najlepszych modeli na początek

calendar

Wybierz najlepszy motocykl turystyczny, który sprawdzi się podczas poszukiwań silniejszych wrażeń. Niezależnie od tego, czy będzie to wakacyjna podróż, weekendowa wycieczka czy wyprawa dookoła świata, różnorodne warunki na drodze i opór powietrza nie powstrzymają Cię przed dotarciem do celu.

Poczucie wolności podczas podróży, wiatr we włosach i promienie zachodzącego słońca sprawiają, że wiosną na drogach pojawia się coraz więcej „turystyków”. Ty też możesz przeżyć przyjemne wakacje na własnym motocyklu. Doradzamy, w jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt i akcesoria, aby zachować bezpieczeństwo jazdy bez utraty frajdy.

Motocykle turystyczne, czyli jakie?

Motocykl, który zabiera nas w dalekie wyprawy, powinien zapewniać bezawaryjną podróż. Brak usterek pozwala na nieprzerwane czerpanie przyjemności z przejażdżki. Nie powstają żadne dodatkowe koszty, a czas, jaki trzeba byłoby przeznaczyć na ewentualną naprawę, możesz poświęcić na podziwianie zmieniającego się krajobrazu.

Dłonie w skórzanych rękawicach spoczywające na kierownicy, lekko pochylone plecy i zgięte kolana sprawiają, że prędzej czy później pojawi się zmęczenie. W zależności od konstrukcji jednośladu i jego siedziska, znużenie przychodzi w różnych momentach. Na motocyklu do turystyki ważna jest komfortowa pozycja umożliwiająca długą podróż. Pokonywanie kolejnych odcinków trasy powinno być wygodne zarówno dla kierowcy, jak i jego towarzysza. Dzięki temu ciężar pasażera nie wpływa na tor jazdy, a wykonywane manewry nie grożą wywrotką.

Do wielogodzinnych wypraw sprawdzą się różne rodzaje motorów, jednak najlepiej są do nich przystosowane typowo turystyczne modele. Właściwa pojemność silnika, odpowiednia szerokość kanapy i możliwość zawieszenia bagażu sprawia, że „turystyki” zapewniają nie tylko komfort, ale i funkcjonalność. Dłuższe wypady wymagają zabrania ze sobą odpowiedniego ekwipunku, a motocykle turystyczne pozwalają na jego wygodne rozmieszczenie. Równomierne obciążenie również wpływa pozytywnie na gładkość wyprowadzania skrętów.

Pierwszy motocykl turystyczny. Jak dobrać moc silnika?

Pierwszy motor zawsze budzi duże emocje. Niedoświadczonym kierowcom poleca się sprzęt, który nie osiąga najwyższych prędkości, aby mogli stopniowo nauczyć się kontroli nad pojazdem. Większa maszyna często odciąga „świeżaka” od właściwej nauki i pcha w kierunku szybkiej jazdy, podczas której jeszcze nie do końca potrafi opanować pojazd. 

Przeczytaj także:  Ile trwa sezon motocyklowy? Sprawdź, kiedy rozpoczęcie i zakończenie

Pojemność silnika w przypadku motocykli turystycznych dla początkujących rządzi się jednak swoimi prawami. Nie chodzi o to, że takim sprzętem należy poruszać się jedynie dynamicznie i agresywnie, ale o to, aby poradził sobie z ciężarem bagażu i pokonaniem długiego dystansu. Większa moc przyda się też na autostradzie czy w trudnym terenie.

Najważniejsze parametry motocykla turystycznego dla początkujących

Początkujący kierowca jednośladów musi liczyć się z tym, że nie ma do czynienia z drobnym skuterem, tylko sporą maszyną. Świadomość jej rozmiaru wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Choć „turystyki” wyróżniają się dość potężnymi gabarytami, można wskazać większe i mniejsze modele. 

Pamiętaj o rozsądku i dobierz wielkość motocykla turystycznego do swoich możliwości. Podczas przejażdżki może mieć miejsce sytuacja wymagająca podniesienia przewróconego motoru. Sprawdź, czy będziesz w stanie to zrobić. Zanim wyruszysz, przećwicz scenariusz, w którym Twój motocykl leży na ziemi i trzeba go postawić.

Pożądane parametry jednośladu określ tak, aby zapewnić zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego maksymalne bezpieczeństwo. W zachowaniu równowagi pomoże Ci właściwa wysokość motocykla turystycznego. Kiedy się zatrzymasz, Twoje stopy powinny bez trudu dotykać podłoża. Wygodna pozycja na siedzisku i odpowiednia odległość stóp od ziemi powoduje, że możesz bezpiecznie skręcać, robić postój i schodzić z pojazdu. Nie musisz martwić się tym, że zaliczysz upadek albo będziesz męczyć się ze wsiadaniem, co znacząco poprawia komfort jazdy.

Nawet „świeżak”, niezależnie od warunków na drodze, zawsze musi być w stanie zapanować nad pojazdem. Podczas silnych podmuchów wiatru i opadów atmosferycznych przydadzą się wysokie owiewki i przednia szybka. Owiewki będą pełnić nie tylko praktyczną funkcję, ale także podkreślą estetyczny design maszyny. W podobny sposób zadziałają dopasowane ochraniacze, zabezpieczające motocyklistę w kryzysowych sytuacjach, a jednocześnie stanowiące stylowy element odzieży motocyklowej.

Najlepsze motocykle turystyczne na początek

Już wiesz, że idealny „turystyk” powinien być niezawodny, bezpieczny i dopasowany do Twoich możliwości. Wybraliśmy kilka modeli, które mogą spełnić te wymagania oraz sprawdzą się w przypadku początkującego motocyklisty.

Zgrabny i uniwersalny. Suzuki V-Strom 650

Odnajdzie się zarówno podczas wielogodzinnej podróży, jak i w miejskiej dżungli. Zręcznie przemknie obok aut stojących w korku, z kolei na długiej autostradzie osiągnie pożądaną prędkość. Niskie koszty zakupu i eksploatacji sprawiają, że jest idealnym modelem na start.

Przeczytaj także:  Motocykle sportowe. Najważniejsze cechy i charakterystyka jazdy

Honda GL1800 Gold Wing: masywność i komfort

Oto motocykl, na którym w wygodnej pozycji przemierzysz tysiące kilometrów. Duże gabaryty, choć mogą wydawać się onieśmielające, przestają być odczuwalne wraz z rosnącą szybkością. Podczas emocjonujących wojaży komfort zapewnia obszerna i miękka kanapa.

A może coś mniejszego? Honda Varadero 125

„Turystyk” bez dodatkowych uprawnień (wystarczy kategoria B). Kompaktowy rozmiar motoru nie przeszkodzi w przeżywaniu przyjemności, jaką daje pęd wiatru i zbliżający się cel podróży. Ten model zaprowadzi Cię wszędzie tam, gdzie zechcesz, dostosowując się do Twoich ruchów i gwarantując niezapomniane wrażenia.

Płynne zakręty z Hondą NT700V Deauville

Maszyna, która jest wprost idealna do nauki jazdy motocyklem turystycznym. To jednoślad, dzięki któremu początkujący kierowca zazna spokoju przy wyprowadzaniu manewrów i systematycznym zwiększaniu prędkości. Spore owiewki ochronią go przed nagłymi powiewami wiatru, jakie powstają przy mijaniu innych pojazdów.

Kawasaki KLE 500, czyli waleczny wojownik

Wygrywa bitwy z trudnymi warunkami na szosie, pozwalając na bezawaryjne przemknięcie przez uszkodzony asfalt. Stosunkowo niewielka pojemność silnika nie rozprasza początkującego motocyklisty, co pozwala mu na doszlifowywanie swoich umiejętności.

Akcesoria przydatne w podróży motocyklem turystycznym

Dodatkowe wyposażenie odgrywa ważną rolę w bezpiecznej jeździe, szczególnie, jeżeli wybierasz się w dłuższą podróż. Zestaw funkcjonalnych gadżetów spowoduje, że poczujesz się pewniej za kierownicą. Oprócz podstawowych elementów motocyklowego uniformu, warto zaopatrzyć się w odzież przeciwdeszczową. Możesz ją schować do podręcznego bagażu, dzięki czemu nie zaskoczy Cię nagła zmiana pogody. Przewidzenie różnych okoliczności, jakie mogą mieć miejsce podczas przygody, pozwala na większą radość z przejażdżki.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl

Powiązane artykuły
Przygotowanie motocykla do sezonu – krok po kroku
jak przygotować motocykl do sezonu

Zbliża się wiosna, a więc czas ruszyć do swojego garażu, aby przygotować motocykl do sezonu i podbijania kolejnych dróg. Podpowiemy Read more

Jak dobrać kask motocyklowy? 5 ważnych wskazówek
wybór kasków motocyklowych w RRmoto

Dobrze dobrany kask motocyklowy jest podstawowym elementem ekwipunku, niezbędnym, by wybrać się w podróż swoim jednośladem. To obowiązek, z którego Read more

Komunikacja na motocyklu – jakie są najpopularniejsze gesty motocyklistów?
Motocyklista komunikuje się za pomocą gestów

Jazda na motocyklu to nie tylko sposób poruszania się od punktu A do B. Motocykliści tworzą subkulturę, która przez lata Read more

Mocowanie kamery do kasku motocyklowego i nie tylko. Jakie są możliwości montażu?
Kierowca motocykla jedzie z kamerą zamocowaną do kasku

Nowoczesne kamery pozwalają na zarejestrowanie Twojej podróży na jednośladzie. Dzięki niej możesz nagrać niesamowitą trasę, wybronić się od niesłusznego mandatu Read more

Autor wpisu

user avatar

Redakcja RRmoto

Jesteśmy grupą motocyklowych pasjonatów z RRmoto. Pomagamy w wyborze motocykli i niezbędnego wyposażenia zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym motocyklistom.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *