Jak dobrać kurtkę motocyklową? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

calendar

Dobra kurtka motocyklowa to solidny pancerz, który chroni ciało motocyklisty zarówno w trakcie długich podróży, jak i szybkich wypadów. Wie o tym każdy, kto poważnie podchodzi do jazdy na jednośladach. Jednak jak wybrać idealną kurtkę – taką, która nie tylko zapewni komfort na każdym kilometrze, ale też zabezpieczy Cię w ekstremalnych, groźnych dla zdrowia sytuacjach? Podpowiadamy!

Kurtka motocyklowa: dlaczego jest tak istotna?

Niezależnie od typu motocykla, którego używasz, w trakcie każdej wyprawy potrzebna Ci będzie porządna kurtka motocyklowa. Wygląd i materiały użyte do produkcji mogą znacznie się różnić w zależności od wybranego modelu i jego przeznaczenia. Jednak zadania, jakie stoją przed każdą kurtką, są podobne: 

  • ochrona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (wiatr, wilgoć, chłód),
  • komfort nawet na długich trasach,
  • bezpieczeństwo w trakcie groźnych zdarzeń na drodze (szlify, upadki).

Zwykła kurtka nie jest w stanie sprostać tym wymaganiom. Szybko okaże się, że materiały, z których została wykonana, są zbyt słabe w konfrontacji z warunkami panującymi na drodze – odbije się to przede wszystkim na jej żywotności. Chociażby z tego powodu nie warto oszczędzać na motocyklowej garderobie. 

Do tego dodajmy bezpieczeństwo: profesjonalne kurtki na motocykl różnią się bowiem także w kwestii ich wewnętrznej struktury, która ma na celu zapobieganie skutkom nieprzyjemnych zdarzeń. Na samym końcu przypomnijmy także o komforcie: zaimpregnowane przed chłodem i wilgocią kurtki motocyklowe zniosą o wiele więcej niż nawet najcieplejsza odzież. 

Jaka kurtka motocyklowa: kiedy wybrać skórę, a kiedy tekstylia?

Nowoczesne kurtki motocyklowe można podzielić na kilka różnych podgrup. Najważniejsze znaczenie ma w tym przypadku materiał, z którego są one wykonane: do wyboru mamy tu skórę oraz wytrzymałe tekstylia. Obydwie z tych kategorii mają dużo zalet, ale warto poznać najważniejsze różnice pomiędzy nimi. 

Skóra w nowoczesnym wydaniu

Chociaż klasyczna, ciężka skóra wciąż ma swoje liczne grono zwolenników, to jednak warto zwrócić uwagę na jej współczesne wydanie, zwłaszcza w krótszej wersji – takie skórzane kurtki doskonale sprawdzą się podczas jazdy na ścigaczu, streetfighterze i innych rodzajach motocykli sportowych. 

Przeczytaj także:  Jak dobrać pierwszy ubiór motocyklowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, a czego unikać

Naturalna skóra bydlęca to wciąż jeden z najtrwalszych materiałów, który bez trudu sprosta trudnym warunkom użytkowania (również w chłodniejsze dni), a przy tym będzie prezentować się świetnie nawet po latach. W przypadku nowoczesnych, technicznych modeli (takich jak np. Shima STR 2.0 czy Rebelhorn Vandal) zyskujesz także wysoką swobodę ruchów przy dobrej elastyczności tworzywa, z którego kurtka jest wykonana. 

Tekstylia: praktyczna wszechstronność

Tekstylne kurtki motocyklowe cechują się nie mniejszą odpornością, niż te wykonane ze skóry – zwłaszcza jeśli są wykonane z opatentowanych wysokowytrzymałych tworzyw. Dobrym przykładem będzie tu cordura, czyli tkanina, w której włóknach znajdziesz m.in. odporny na uszkodzenia teflon. Kurtki te to doskonały wybór zwłaszcza wtedy, gdy swojego motocykla używasz na dłuższych trasach: dobrym przykładem może tu być model Rebelhorn Borg.

Kurtka tekstylna to także o wiele bardziej wszechstronna propozycja niż jej skórzany odpowiednik. Przede wszystkim pamiętaj, że tekstylia, ze względu na swoją przewiewność, lepiej sprawdzą się podczas cieplejszych dni. Jeśli kurtki motocyklowej chcesz używać nie tylko na motocyklu, ale także na co dzień, wybierz właśnie tę wykonaną z tekstyliów: będzie ona po prostu bardziej komfortowa, a przy tym praktyczna i funkcjonalna również po zejściu z Twojej maszyny. Mowa tu nie tylko o modelach męskich, ale również damskich kurtkach – takich jak np. Seca Arrakis II

Przed zakupem: sprawdź rozmiar

Odpowiedni dobór rozmiaru Twojej nowej kurtki ma kluczowe znaczenie, niezależnie od rodzaju maszyny, której używasz. Kurtka na motocykl powinna bowiem ściśle przylegać do ciała – tak, by w trakcie jazdy nie wypełniała się chłodnym powietrzem. Należy zatem unikać zbyt dużych modeli, które nie zapewnią Ci odpowiedniego komfortu. 

Zwróć przy tym szczególną uwagę na długość rękawów. Gdy siedzisz na motocyklu, powinny się one kończyć równo z linią nadgarstków (przy dopuszczalnej różnicy ok. 1 cm). Kiedy zaś wyciągniesz ręce na wprost przed siebie, rękawy nie powinny osłaniać wspomnianych nadgarstków. 

Warto przy tym podkreślić także specyfikę różnych tworzyw. Skórzana kurtka motocyklowa może początkowo wydawać się nieco zbyt opinająca, jednak ten naturalny materiał po krótkim czasie dopasuje się do sylwetki motocyklisty ze względu na swój plastyczny charakter. Inaczej rzecz ma się z kurtkami tekstylnymi: w nich powinno czuć się komfortowo już po pierwszej przymiarce.

Przeczytaj także:  Jak prać kurtkę z membraną, aby jej nie uszkodzić?

Kwestia bezpieczeństwa: jak chronić swoje ciało podczas jazdy na motocyklu?

Na samym wstępie zwróciliśmy uwagę na bezpieczeństwo, jakie powinna zapewniać dobra kurtka motocyklowa. Trzeba jednak zadać sobie pytanie: ile ochrony tak naprawdę potrzebujesz? By odpowiedzieć na to pytanie, musisz zastanowić się, w jakich warunkach najczęściej używasz swojej maszyny. 

Jeżeli należysz do motocyklowych turystów, którzy jednośladu używają głównie do wycieczek, zwróć uwagę na dodatkowe panele odblaskowe, w jakie będzie wyposażony Twój nowy ubiór. Ponadto wiesz już, że najlepszym wyborem dla Ciebie będzie kurtka tekstylna wyposażona w miękkie protektory, które nie będą zaburzać komfortu nawet w trakcie długiej jazdy.

Jeśli jednak swojego motocykla najczęściej używasz w gęstym ruchu miejskim, warto zastanowić się nad specjalistyczną kurtką o podwyższonym poziomie ochrony. W takim środowisku jesteś o wiele bardziej narażony na rozmaite otarcia i upadki, dlatego też zwróć uwagę na to, by kurtka była wyposażona w twarde protektory chroniące newralgiczne miejsca na Twoim ciele (barki, kręgosłup, kończyny i stawy, klatkę piersiową). Dobrze, jeśli kurtkę będzie można spiąć ze spodniami motocyklowymi: taki monolityczny „zestaw” zapewnia skuteczniejszą osłonę.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł i szukasz wyposażenia motocyklowego, odwiedź RRmoto – największy sklep motocyklowy, ul. Sójki 37, Warszawa, telefon: 504 504 855 lub złóż zamówienie online na RRmoto.pl

Powiązane artykuły
Jak dobrać kask motocyklowy? 5 ważnych wskazówek
wybór kasków motocyklowych w RRmoto

Dobrze dobrany kask motocyklowy jest podstawowym elementem ekwipunku, niezbędnym, by wybrać się w podróż swoim jednośladem. To obowiązek, z którego Read more

Jakie buty na motocykl wybrać? Sprawdź, czym się kierować
wybór butów motocyklowych w sklepie

Buty motocyklowe są tak samo ważnym elementem wyposażenia, jak kurtka, spodnie czy kask. Jaki mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort Read more

Mocowanie kamery do kasku motocyklowego i nie tylko. Jakie są możliwości montażu?
Kierowca motocykla jedzie z kamerą zamocowaną do kasku

Nowoczesne kamery pozwalają na zarejestrowanie Twojej podróży na jednośladzie. Dzięki niej możesz nagrać niesamowitą trasę, wybronić się od niesłusznego mandatu Read more

Jak dobrać pierwszy ubiór motocyklowy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, a czego unikać
dobór pierwszego stroju na motocykl

Wybór odpowiedniej odzieży na motocykl jest tak samo ważny, jak zakup pierwszego pojazdu. Ubiór motocyklisty spełnia bowiem nie tylko rolę Read more

Autor wpisu

user avatar

Redakcja RRmoto

Jesteśmy grupą motocyklowych pasjonatów z RRmoto. Pomagamy w wyborze motocykli i niezbędnego wyposażenia zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym motocyklistom.

Więcej o autorze >
Oceń ten artykuł
Czy ten artykuł był pomocny?
Dziękujemy za opinię!

Jesteś 1 osobą, która oceniła artykuł jako pomocny.

Przetwarzanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *